Registrace lodi v Polsku

Vše co souvisí s předpisy kolem plavby a technickou dokumentací lodí, včetně jejich regisdtrace. Přepravy lodí. Technickými prostředky pro dopravu lodí. Dále pojištění lodí, přívěsů, osob atd.

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Husky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 349
Registrován: stř čer 10, 2020 7:13 pm
Reputace: 35
Bydliště: I.Chomutov, II. Rovanjska

Re: Registrace lodi v Polsku

Příspěvekod Husky » úte čer 21, 2022 10:05 am

JO, státní aparát je všemocný vo tom ani potom, ale za zvěrstvy v poplatcích za molo nestojí SPS, ale jiná složka státní restrikce- Povodí.
Je to sice státní podnik, ale od státu nedostávají ani korunu. Jejich hlavním příjmem je prodej vody pro tepelné elektrárny (parní turbina), ale ty se dostávají do útlumu a tím se dostávají do útlumu též finance Povodí a snaží se to kompenzovat vydíráním svých nájemců. Aniž bych se chtěl Povodí s.p. jakkoli zastávat, tak jejich počínámí není iracionální, má důvod-chtějí mít na výplaty. Naproti tomu restrikce SPS nejsou racionální a jsou vyloženě buzeroidního charakteru. S tím souvisí logická snaha mnohých lodníků o útěk pod jinou vlajku, Polskou nevyjímaje :crazy:
Mně donutili k tomu, že v Chorvatsku budu žádat o "stali boravak" (pobyt) s tím, že tam nechci emigrovat i když Chorvatsko mám v srdci a máme tam i barák, ale chci aby tam pod jurisdikci chorvatského kapitanátu mohla emigrovat moje loď :crazy:
Netvrdím, že v Chorvatsku ani v tom Polsku ajinde neexistuje byrokracie, ale stím co se děje v tomto státě se to srovnat nedá. :crazy:
Uživatelský avatar
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 827
Registrován: úte zář 16, 2008 2:00 am
Reputace: 96

Re: Registrace lodi v Polsku

Příspěvekod olin » pon čer 27, 2022 8:29 am

Husky píše:Takže když rybář s 5tikunem, nemaje na svoji pramici po dědovi Lodní osvědčení, ani nevědouc co to je a překročí omylem v Hřensku hranici, tak má zaďeláno na průser Shengen neShengen :crazy:

Není to průser. Jediné co po tobě budou vyžadovat, tak je označení plavidla jménem s adresou a naší vlajkou. Jednoho nejmenovaného člena tohoto fóra takhle zastavili někde v reichu s kajuťáčkem s 5hp a stačilo jim když před nimi napsal na lodičku požadované údaje lihovkou.
Uživatelský avatar
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2096
Registrován: pát pro 18, 2009 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Ústí-Brná

Re: Registrace lodi v Polsku

Příspěvekod geus » pon čer 27, 2022 6:09 pm

Ale to musis mit i u nas na ner.lodi sve jmeno.adresu tel. Na labi to kontroluji
Uživatelský avatar
TRIM
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 457
Registrován: pát lis 06, 2009 1:00 am
Reputace: 11

Re: Registrace lodi v Polsku

Příspěvekod TRIM » čtv črc 07, 2022 9:31 am

Zásadní přešlapy SPS :
limitované použití lodních motorů dle stáří - zločiné spolčení s prodejci lodního vybavení-
zákaz nočního kotvení - nabízí se myšlenka na spolčení s developery marín.
boj proti zákonem povolené registraci lodí v zahraničí - zneužití pravomoci úředníka s cílem zajištění prospěchu, jistoty zaměstnání.

Dokud si za takové podobné kousky nepůjde příslušný vrchní úředník sednout , nebude SPS funkovat pro občana , ale pro sebe.
Uživatelský avatar
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2504
Registrován: čtv říj 26, 2006 2:00 am
Reputace: 201
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Registrace lodi v Polsku

Příspěvekod geronimo » pát črc 08, 2022 2:16 pm

Dnes vydala SPS další informaci :

Informace Státní plavební správy č. 18/2022
ze dne 8. 7. 2022

o způsobilosti malých rekreačních plavidel nezapsaných v rejstříku malých plavidel k provozu na vodních cestách ČR
Dle stanoviska odboru vodní dopravy Ministerstva dopravy se mění informace o postupu Státní plavební správy při kontrole rekreačních plavidel vybavených dokumenty, které nebyly vydány Státní plavební správou.

Každé plavidlo, tedy i malé rekreační plavidlo (dále jen „plavidlo“), podléhající evidenci podle zákona č. 114/1995 Sb., o vnitrozemské plavbě, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“), lze na vnitrozemských vodních cestách provozovat pouze v případě, že splňuje podmínky stanovené v § 9 odst. 1 zákona.

Pro úplnost se dodává, že tímto není dotčeno naplňování ustanovení Rezoluce EHK OSN č. 13 o mezinárodním osvědčení rekreačních plavidel.



Plavidlo tedy musí být:

1.zapsáno v rejstříku malých plavidel nebo v obdobné evidenci jiného členského státu Evropské unie, jiného smluvního státu Dohody o Evropském hospodářském prostoru nebo Švýcarské konfederace,
2.provozováno v souladu s podmínkami vymezenými v platném osvědčení plavidla nebo obdobném dokladu vydaném jiným členským státem Evropské unie, jiným smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru nebo Švýcarskou konfederací, nebo v platném dokladu vydaném podle mezinárodní smlouvy,
3.splňovat podmínky technické způsobilosti.
Uvedené tři podmínky musí být splněny současně.



Podmínku technické způsobilosti musí plavidlo splňovat po celou dobu svého provozu, nikoli pouze v době vystavení osvědčení plavidla nebo obdobného dokladu. Plavební úřad je tedy oprávněn v rámci jakékoli kontroly provedené na vodní cestě ověřit, zda plavidlo splňuje všechny požadavky uvedené v platném znění Přílohy 2 vyhlášky č. 334/2015 Sb.

Zároveň je Státní plavební správa oprávněna kontrolovat dobu platnosti dokladu, ale také shodu všech zapsaných údajů se skutečným stavem plavidla a jeho provozu.

V případě zjištěných závažných rozporů s údaji v dokladu plavidla nebo závažných nedostatků v oblasti technické způsobilosti může kontrolující osoba podle § 42 odst. 5 zákona zakázat plavbu plavidla.

Pro úplnost uvádíme, že porušení ustanovení § 9 odst. 1 zákona je přestupkem provozovatele plavidla ve smyslu ustanovení § 43 odst. 8 písm. a) resp. § 44 odst. 6 písm. b).

Touto informací se ruší Informace č. 15/2022 ze dne 23. 5. 2022 (č. j. 572/Ř/22).

Platí do: odvolání

(č. j. 763/Ř/22)

Mgr. Klára Němcová v. r.

vedoucí služebního úřadu
– ředitelka
Státní plavební správy


originální text ZDE
Miras_silic
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 18, 2017 11:25 am
Reputace: 6

Re: Registrace lodi v Polsku

Příspěvekod Miras_silic » pát črc 08, 2022 6:27 pm

To mě zajímá jak to tedy nyní bude. Mám loď s doživotní registrací v PL, musím nebo nemusím na technickou v ČR? Kam mi tu technickou napíšou, podle mě to porušuje nějaké EU nařízení protože ať pojedu kamkoli v EU nepotřebuji po vjezdu do té země nějakou technickou jen u nás. Proč Polák nepotřebuje a já s registrací v Polsku ano. To máme dvě řeky a pár kanálů a takových srágor řešit....
mikiviki
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 178
Registrován: ned srp 19, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: Registrace lodi v Polsku

Příspěvekod mikiviki » pát črc 08, 2022 9:57 pm

technickou mít nemusíš. Mají v tom bodě 3 hlavně záměrně neuvedeno, jestli musí tvá loď splňovat technické podmínky státu v jehož zemi je loď registrována a nebo splňovat technické podmínky na základě kterých by ti byla vydána technická u českého úřadu. To znamená přinejhorším, revize na plyn , 220v, záchod do septiku nebo chemickej a dřez do septiku nebo kanystru. Ty revizní podmínky bych tak asi chápal... i když v polsku nikdo revizi na plyn a ostatní věci... potažmo septiky, pro registraci nekontroluje a nevyžaduje.
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1114
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: Registrace lodi v Polsku

Příspěvekod RACEK » sob črc 09, 2022 5:45 pm

Vydat dvě takto protichůdné informace během tak krátké doby, je od SPS mimořádný výkon. :)

Vzhledem k tomu, že se tyto informace týkají naprosto minimálního počtu lodí, je obdivuhodné s jakou péčí a pracovitostí k tomu SPS přistupuje :)

Za takto neobvyklou aktivitu, pečlivost a pracovitost úředníků SPS , bych doporučil zvýšení jejich osobního ohodnocení :D
Protože je vidět, že se v práci opravdu snaží a ve vydávání informací jsou mimořádně snaživí :)
ZacatecnikDan
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 28
Registrován: pon srp 13, 2018 9:15 am
Reputace: 0

Re: Registrace lodi v Polsku

Příspěvekod ZacatecnikDan » pát črc 29, 2022 10:51 pm

Jak vidno teprve začínám a celkem hrdě mam katamaran české výroby, který naštěstí nepodléhá registraci, nicméně i na me přichází čas udělat další krok směrem ke kajutove plachetnici a musím říct na rovinu ze nevidím důvod si komplikovat život registraci v CR. Po delší analýze taktéž dochazim k závěru ze az koupim novou lod dam ji pod polskou vlajku. Mam v Polsku dost jachtařských přátel kteri mi pomůžou, předpokladam ze az se z toho stane epidemie asi legislativa zareaguje, a nejspíš ne tím směrem ze nas zbaví nutnosti technické a obnovy registraci, ale spis nam začne nařizovat vlajkou lodi mít v zemi pobytu majitele, pak asi založím v Polsku na poštovní schránce firmu, lod napisu na firmu a pak si ji sam za symbolickou částku najmu, mel jsem tento plan udělat když jsem myslel ze lod dam pod německou vlajku.
Co se tyce ceny a administrativy zeptam se příští týden, ale predpoklatam ze potvrdí co tu již bylo napsáno 80zl a jedna návštěva uradu, možná to vyřeši plna moc, uvidíme.
ZacatecnikDan
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 28
Registrován: pon srp 13, 2018 9:15 am
Reputace: 0

Re: Registrace lodi v Polsku

Příspěvekod ZacatecnikDan » pon srp 01, 2022 12:56 pm

Tak kamarádka me pobavila - "I never registered a boat. you don’t need to register a boat up to 12 m long"
Tady je formular polsky pro registraci, pro toho komu to pomuze
PDF Registrace
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3502
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 410
Bydliště: Praha

Re: Registrace lodi v Polsku

Příspěvekod lynx » pon srp 01, 2022 2:40 pm

Jestli je kamarádka ze Švédska, tak má úplnou pravdu. Tam to tak je.

Mají Poláci tentýž formulář taky v anglánštině?
ZacatecnikDan
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 28
Registrován: pon srp 13, 2018 9:15 am
Reputace: 0

Re: Registrace lodi v Polsku

Příspěvekod ZacatecnikDan » pon srp 01, 2022 9:56 pm

Ne je z polska, także to maji Połaci jak svedove. Formular bohuzel v anglictine nenasla. Jeste se mi popta v jejich komunitě.
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3502
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 410
Bydliště: Praha

Re: Registrace lodi v Polsku

Příspěvekod lynx » úte srp 02, 2022 2:33 pm

Dík, zatím to není akutní. Budu to řešit až ve střednědobém horizontu. A to bych pak o polské registraci uvažoval. Zatím funguje právě švédská. Ono je to spíš takové potvrzení pro cesty mimo Schengen, protože mám právě loď do 12 metrů.
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1114
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: Registrace lodi v Polsku

Příspěvekod RACEK » stř srp 03, 2022 9:16 am

Kupoval jsem v Polsku 7m loď a byla tam registrovaná.
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3502
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 410
Bydliště: Praha

Re: Registrace lodi v Polsku

Příspěvekod lynx » stř srp 03, 2022 12:14 pm

Jestli je to jako ve Švédsku, tak si menší loď můžeš registrovat, když chceš. Ale povinnost to není.
Martynez
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 5
Registrován: úte črc 04, 2017 6:54 am
Reputace: 0

Re: Registrace lodi v Polsku

Příspěvekod Martynez » pon pro 19, 2022 8:51 pm

lynx píše:Dík, zatím to není akutní. Budu to řešit až ve střednědobém horizontu. A to bych pak o polské registraci uvažoval. Zatím funguje právě švédská. Ono je to spíš takové potvrzení pro cesty mimo Schengen, protože mám právě loď do 12 metrů.


Ahoy.
Psal jsem ti dotaz pres FB.
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3502
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 410
Bydliště: Praha

Re: Registrace lodi v Polsku

Příspěvekod lynx » pon pro 19, 2022 9:01 pm

Ahoj, Tvoji zprávu na FB jsem našel až po tomhle upozornění. Odpověděl jsem Ti tam.
HugoIII
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 20
Registrován: stř úno 18, 2009 1:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Zbraslav u Brna

Re: Registrace lodi v Polsku

Příspěvekod HugoIII » ned úno 05, 2023 10:42 am

Pokusím se zde popsat moji zkušenost s registrací v Polsku. V říjnu 2021 jsme s ženou koupili v Lelystadu (NL) sedmimetrovou loďku MAXI 68. Nejdřív jsem váhal, ale nakonec jsem se rozhodl ji zaregistrovat. Tady na fóru jsem vyhodnotil jako nejschůdnější registraci v PL. Někde tady jsem našel jméno Petra Zajíčka, který to umí. Zhruba v půlce listopadu 22 jsem mu zavolal a poslal mailem kopii kupní smlouvy v AJ, fotky štítku lodi a motoru, technický parametry lodě (staženo z netu), sken OP a dvě fotky lodi. Za pár dní přišla faktura na 548,- Euro. Na začátku prosince jsme ještě posílali deklaraci a plnou moc. Dne 18. prosince přišla mailem fotka průkazu a registrace. No a 14. ledna 23 přišel poštou průkaz o registraci až domů. Vše po mailu, bez ověřování podpisů, z domu, za dva měsíce hotovo.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 191
Kontaktovat uživatele:

Re: Registrace lodi v Polsku

Příspěvekod Libor » ned úno 05, 2023 5:20 pm

Ja se rozhodl zmenit vlajku na polskou.
Taky jse radeji zaplatil a cekam na vyrizeni. Uz je to pry hotove jen zajet do Polska a zaplatit.
Jsem na to zvedavy.
Hlavne se tesim ze s “papirovanim a nekonecnym obnovivanim” uz bude jednou pro vzdy konec.
Uživatelský avatar
danykopy
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: pát dub 17, 2015 2:00 am
Reputace: 0

Re: Registrace lodi v Polsku

Příspěvekod danykopy » sob bře 18, 2023 12:19 pm

Zdravím, můžete mi někdo prosím dát kontakt na někoho, kdo mi udělá registraci v Polsku? Jednoho týpka mám, ale těch 800euro se mi zdá moc, kor, když už mi nedávno přihlašoval na jednoduchou registraci do Holandska za podobnou sumu.
Uživatelský avatar
MaM32
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 320
Registrován: stř črc 30, 2014 2:00 am
Reputace: 24
Bydliště: Krnov

Re: Registrace lodi v Polsku

Příspěvekod MaM32 » úte pro 05, 2023 2:46 pm

Třeba to někomu pomůže. Jelikož to mám kousek do Polska tak to budu vyřizovat sám. Těch 15 km mě nezabije, do Přerova to mám více.
Vyřizuje to každý okresní úřad Starostwo Powiatowe odbor životního prostředí a správy nemovitostí Referat Ochrony Środowiska i Gospodarki Nieruchomościami .
Poplatky v desítkách zlotých tiskopisy na stažení https://pya.org.pl/files//rejestracja/r ... numeru.pdf .
Jura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 182
Registrován: sob úno 25, 2006 10:10 am
Reputace: 20
Bydliště: Brno, Motor sailer Tralaren 31

Re: Registrace lodi v Polsku

Příspěvekod Jura » úte pro 05, 2023 10:18 pm

Ahoj,
Muzu potvrdit vyse uvedene.
Vloni jsme si v Polsku zaregistrovali lod ze Svedska. Jeden vylet za hranice do Polska, vyplneni zadosti na mestskem urade a cca platba 80 zlotych ve vedlejsi trafice kartou. Za 3 tydny druhy vylet a vyzvednuti dokumentu.
Platit nekomu 800 e je v soucasne dobe spise trestne nez rozmarile a uz z principu neakceptovatelne.
Hodne stesti j.
Uživatelský avatar
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1655
Registrován: stř led 09, 2013 1:00 am
Reputace: 73
Bydliště: Lysá nad Labem

Re: Registrace lodi v Polsku

Příspěvekod Zdenda12345 » ned pro 10, 2023 4:24 pm

Taky jsem registroval v Polsku, tak kromě výše uvedeného jen doplním, že všechny dokumenty je potřeba mít úředně přeložené do Polštiny. Doporučuji nechat to přeložit u polských překladatelů. Jejich seznam mají na stránkách svého ministerstva spravedlnosti. Ceny jsou zlomkem toho, co chtějí u nás a většinou to bylo do druhého dne. Jeden překladatel ze Španělštiny do Polštiny mi to dokonce poslal mejlem už za půl hodiny a až následně poslal číslo účtu pro zaplacení.
Všichni překladatelé se mnou komunikovali Česky.
ZacatecnikDan
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 28
Registrován: pon srp 13, 2018 9:15 am
Reputace: 0

Re: Registrace lodi v Polsku

Příspěvekod ZacatecnikDan » stř črc 24, 2024 10:07 am

Ahoj,
pro oziveni diskuze, neb se toho moc nezmenilo v predpisech.
Je tu nekdo s registraci v Polsku kdo jezdi v Cechach a mel kontrolu, nebo interakci s organama, resili neco prakticky s technickou?
Z logiky veci by vyplivalo, ze sice ano lod musi splnovat predpisy pro danou vodu (typ motoru, vykon v Kw) ale technicka jako takova je veci zeme vydavajici registraci, a lod neni auto, majitel, provozovate, skipper muzou byt ruznych narodnosti, a nemusi, lod muze byt registrovana kdekoliv ji budou ochotni registrovat.
Nicmene logika a urady nejsou vzdy sloucitelne, tak me zajima jak to v praxi na ceskych vodickach funguje, nekdo osobni zkusenost?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host