z Chorvatska do Černé Hory

Popis zajímavých míst na Jadranu

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
PetrC
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 191
Registrován: sob čer 30, 2007 2:00 am
Reputace: 7

Re: z Chorvatska do Černé Hory

Příspěvekod PetrC » pát srp 18, 2017 10:33 pm

Baharis píše:...Jo a EU nehraje roli. Tu hraje Shengen a pokud se přesunuji ze státu do státu pouze v něm, tak se samozřejmě neproclívám.


Baharisi, tady je mi trochu nejasné a když jsem to zjišťoval, tak jsem dostal i od úřadů různé odpovědi. Když popluji např. za Slovinska do Itálie, myslíš že se nemusím odhlašovat/přihlašovat? A co z Itálie do Řecka (z Italského Otranta na Korfu) a zpět? Taky není třeba se odhlásit/přihlásit? Při této trase se lehce dostanu do albánských vod ...
My když jsme pluli trasu HR (Cavtat nebo Lastovo) - Itálie (Brindisi, Otranto) - Korfu, tak jsme se odhlásili v HR, a přihlásili se až v Řecku, v Itálii nic. Ale ne proto, že bych věděl zda to tak má být nebo ne, ale že Italům je to jedno, kdo tam připluje/odpluje :-) ... nikdy jsme se v Itálii nepřihlašovali ani neodhlašovali.
Naposledy upravil(a) PetrC dne pát srp 18, 2017 10:44 pm, celkem upraveno 1 x.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Re: z Chorvatska do Černé Hory

Příspěvekod Anonym » pát srp 18, 2017 10:36 pm

To opravdu zkoumat nebudu :D
Já jsem odbavený kudy chodím..... :P

EDIT:
Podmínkou "neodhlašování" je samozřejmě skutečnost, že neopustím vody Shengenu. Jakmile musím přes mezinárodní, nebo přes "neShengen", musím se odbavit.
Uživatelský avatar
PetrC
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 191
Registrován: sob čer 30, 2007 2:00 am
Reputace: 7

Re: z Chorvatska do Černé Hory

Příspěvekod PetrC » pát srp 18, 2017 10:56 pm

Omlouvám se, doplňoval jsem můj předchozí dotaz a Baharis mezitím odpověděl, tak si myslím že jeho odpověď není úplně k mému upravenému dotazu.
Uživatelský avatar
FerenCS
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 637
Registrován: pát srp 10, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Re: z Chorvatska do Černé Hory

Příspěvekod FerenCS » sob srp 19, 2017 5:57 am

Podľa skúsenosti čo mám viem, že Shengenom to asi nebude. Plávali sme do spominaneho Talianska z HR museli sme sa odbaviť pri návrate iba preto lebo sme to urobili pri odplavani. HR už bolo vtedy v EU.
Taliani na to kašlú.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Re: z Chorvatska do Černé Hory

Příspěvekod Anonym » sob srp 19, 2017 8:34 am

Šedá je teorie, zelený pak strom života..... :lol:

Nepolemizujme prosím o tom, jestli jsou Taliáni bordeláři nebo ne. Vím že jsou. Nicméně povinnosti při opuštění vod Shengenu jsou dané a přes to nejede vlak. Je to hranice jako každá jiná. To je to co by tu mělo znít. Jestli někdo poruší předpisy a projde mu to, to je jeho soukromá věc, nehodná následování. Z toho by si človíček hledající relevantní informace příklad brát neměl.

Už jsem tady kdysi vzpomínal, jak jsme narazili v Karibiku. Přespali jsme v Rodney Bay na Sv. Heleně a už to vypadalo že ráno jenom zvedneme kotvy a budeme pokračovat na Martinic, když se před nás postavil velký policejní člun a velmi nepřátelsky se dotazovali proč jsme se nepřihlásili. Mazali jsme se dodatečně proclít, ani jsme nemrkali....
Uživatelský avatar
Koral
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 49
Registrován: úte lis 14, 2006 1:00 am
Reputace: 1

Re: z Chorvatska do Černé Hory

Příspěvekod Koral » čtv srp 24, 2017 3:30 pm

Chtěl bych také plout z Dubrovníku do Černé Hory, (na konci září).
Dívám se na pracovní dobu kapitanátu v Dubrovníku, a není mi moc jasné, kdy je možné se odbavit.
Můžete (zkušení) prozradit, kdy jsou v provozu:
Radno vrijeme 07:00 – 15:00 (řádná pracovní doba)
Radno vrijeme sa strankama 08:00 - 12:00 (pracovní doba s klienty)
Odmor: 10:00 – 10:30 (přestávka)

Takže bych potřeboval vědět, jestli jsou k dispozici až do 15, nebo jen do 12 hodin.

Dále jsem tu nenašel dny v týdnu, tak předpokládám, že budou každý den (i v neděli?)

A jak je to s pracovní dobou policie resp. celníků? (máte někdo odkaz)

Díky.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Re: z Chorvatska do Černé Hory

Příspěvekod Anonym » sob zář 09, 2017 7:54 pm

Poslední zkušenosti k danému tématu.

Vyplouvali jsme s Bavaria 42 Match z Dubrovníku (týden parkovného 400 kun) v Cavtatu jsme zašli s doklady na kapitanát, pak na celnici. Na mole původně chtěl 100 kun za vyvázání, ale kdyz zjistil že jsme Češi, mávl rukou a neplatili jsme nic. Musí se stát pouze ve vymezeném celním prostoru (Q), kotva-břeh.
Přepluli jsme do Zeleniky, opět na kapitanát, zaplatili jsme 35 € za týdenní vinětu, na celnici klasicky kontrola pasů a večer do Kotoru. Za stání s el. vodou bez sociálky jsme dali 43 €.
Zpět opačný postup, už bez plateb. Za zážitek jsme rádi, ale opakovat nemusíme. Jak říká klasik, "Když to srovnám s výletem na Kokořín, nic moc."

Odesláno z mého SM-T719 pomocí Tapatalk
Adamino
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 9
Registrován: čtv led 19, 2017 6:58 am
Reputace: 0

Re: z Chorvatska do Černé Hory

Příspěvekod Adamino » úte kvě 09, 2023 1:44 pm

Ahoyte...
Letos mě čeká Černá Hora, ale posádka by ráda viděla Dubrovnik (když už je to přece "jen kousek"). Máte nějaké konkrétní nedávné zkušenosti co a jak? Charterovka nemá problém, ale jde mi hlavně o to, jestli nezadupu třeba dva dny na celnici, jestli zbytečně neprudí atd...? Díky za info
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1114
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: z Chorvatska do Černé Hory

Příspěvekod RACEK » úte kvě 09, 2023 3:21 pm

Jestli tomu rozumím správně, tak si loď půjčuješ v Černé hoře a loď tedy pluje pod vlajkou Černé hory?

No tak to si budeš muset kromě celnice ještě na kapitnátu koupit HR vinětu a zaplatit i borovašnou pristojbu.

Nezapomeň, že do proclení pluješ bez zastávky a to ani na vykoupání. A zpátky to samé. Tak se podívej kde ty celnice jsou, jestli není nejbližší až v Cavtatu.
Adamino
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 9
Registrován: čtv led 19, 2017 6:58 am
Reputace: 0

Re: z Chorvatska do Černé Hory

Příspěvekod Adamino » stř kvě 10, 2023 7:28 am

Ahoy...
Loď sice půjčuju v ČH, ale je pod chorvatskou vlajkou... Teoreticky taky vím, jak postupovat (i když každý celník má svůj vlastní postup :D ), šlo mi spíš o praktické zkušenosti... Např. v Anglii jsme to teď vyplnili jenom on-line a bylo to, ale to by bylo na Balkán moc jednoduché :P
Husky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 349
Registrován: stř čer 10, 2020 7:13 pm
Reputace: 35
Bydliště: I.Chomutov, II. Rovanjska

Re: z Chorvatska do Černé Hory

Příspěvekod Husky » stř kvě 10, 2023 8:57 am

... překročit hranice EU a Shengenu můžeš pod libovolnou vlajkou. V každém případě se tě týkají tytéž zákony a ty musíš ctít. Nebo taky nemusíš, ale máš malou šanci vyváznout beztrestně .
Chorvati sice nevedou nějaké on line celní formuláře, ale hranice teritoriálních vod si hlídají velmi dobře..
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1114
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: z Chorvatska do Černé Hory

Příspěvekod RACEK » čtv kvě 11, 2023 8:30 am

V ČH bych čekal, že tě pošlou k placenému celnímu molu. Posádku budeš muset nechat v lodi a jako kapitán půjdeš na kapitanát, policii a celnici. Každý úřad bude někde jinde ve městě, takže půl dne než to oběhneš. Všichni úředníci zapomenou anglicky a doporučí ti použití místního placeného agenta. Když ho odmítneš vyřídíš to taky, ale bude to trvat celý den.

Cestou do HR nemůžeš kotvit ani přistát.

V HR bych čekal,že to vyřídíš na kapitanátu za dvě hodiny a budeš potřebovat jen potvrdit crewlist.
Husky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 349
Registrován: stř čer 10, 2020 7:13 pm
Reputace: 35
Bydliště: I.Chomutov, II. Rovanjska

Re: z Chorvatska do Černé Hory

Příspěvekod Husky » čtv kvě 11, 2023 9:45 am

....kdo chce poznat co je to totalbalkan, ať se plaví do Monte Negro. :mad:
Uživatelský avatar
Vladimir1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 64
Registrován: stř črc 22, 2015 2:00 am
Reputace: 6

Re: z Chorvatska do Černé Hory

Příspěvekod Vladimir1 » ned kvě 14, 2023 9:10 pm

Před pár lety jsem se pokusil přeplout z HR do ČH. Skončil jsem v Cavtatu. Celní molo beznadějně plné, lodě krouží kolem a jen malá šance, že to ještě ten den vyřídím. Takže zpět do HR a do ČH až bude v EU a Schengenu.
Adamino
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 9
Registrován: čtv led 19, 2017 6:58 am
Reputace: 0

Re: z Chorvatska do Černé Hory

Příspěvekod Adamino » pon kvě 15, 2023 6:10 am

Tak přesně toto jsem slyšet nechtěl :o :x
Uživatelský avatar
Koral
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 49
Registrován: úte lis 14, 2006 1:00 am
Reputace: 1

Re: z Chorvatska do Černé Hory

Příspěvekod Koral » pon kvě 15, 2023 11:22 am

Ahoj.
Tak nevím proč tady lidé odpovídají, když se jen domnívají, že to tak asi je.

Moje zkušenosti (asi 8 let? staré).

Jel jsem z Dubrovníku do Černé Hory. (Bylo to tedy na konci září).
V Cavtatu nepříjemné malé molo (jako celní jsou označena asi 3-4místa), (v září bylo místo, bylo by asi lepší připlout brzo ráno) jenom se přistává kotva-břeh/molo.
Podle zkušeností, když zakotvíš vedle a zaplatíš si stání, tak se také celně odbavíš a odjedeš. (loď nikdo nekotroluje).
Nejdřív na kapitanát s crewlistem (myslel jsem, že se jenom orazítkuje, ale paní celé znovu opisovala do svého pc).
Kapitanát je na nábřeží (spíše vpravo na druhém konci než je celní molo).
Potom s orazítkovaným crewlistem a pasy/dokumenty posádky na policii.
Policie je/byla v takové uličce se schody mezi restauracemi, jakoby v druhé řadě budov.

Potom jsem plul přímo do ČH, město ZELENIKA.
Celní molo je přímo proti vjezdu do kotorských zálivů.
Celní molo veliké betonové (asi uzpůsobené spíše pro velké lodě). Místo bokem tak pro 15 plachetnic.
Jediný problém, molo bylo vybaveno velkými gumovými "barely" jakoby fendry, k nim lze přistát, pozor černí bok lodě. Někteří radí přistávat (z tohoto důvodu) opět kotva/molo, ale když jsem tam tak přistával na zpáteční cestě, byl jsem za exota.
Na mole je budka s policií - nakoukl do pasů posádky a propustil nás na kapitanát.
Ten je 200?metrů po silnici směrem doleva (příslušník policie tě nasměruje).
Tam si bohužel zase opisují crewlist do svého pc...(ach jo).
Je potřeba si koupit vinětu - známku minimálně na jeden týden ... cenu už nevím (není to likvidační).
(Takže v ČH - žádné placené molo, (naopak chorvati to zkouší a v CAVTATU chtějí vybírat za celní molo - někdo nevydrží a zaplatí, někdo ne). Žádný agent apod.

Odplutí zpět je vlastně to samé v opačném pořadí. (možná že už si to neopisují do PC, ale jen kontrolují.).
Takže netřeba se bát, třeba plout a sbírat zkušenosti.

PS:
V Cavtatu funguje odbavování v sezóně. (v zimních měsících ne).
Lze se odbavit i v Dubrovníku, ale po odbavení je třeba plout bez zastavení až do ČH, což je 40% delší cesta. Na větší lodi nebo katamaránu to, ale určitě jde i tak.

Při půjčování lodi je třeba vyjednat s charterovkou - musí být lepší pojištění atd. V Dubrovníku se v charterovce nikdo nedivil - naopak ti připraví více výtisků crewlistu.

V ČH byl menší servis v marinách, někde nejsou sprchy ani toalety, ceny jsou však příznivější (asi 50% cen v Chorvatsku).
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1114
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: z Chorvatska do Černé Hory

Příspěvekod RACEK » úte kvě 16, 2023 8:31 am

Docela jsem si to zjišťoval i když jsme pak pluli přes ITA.

K ČH mám poznamenáno, že viněta se neplatí na kapitanátu, ale na poště. Takže jdeš na kapitanát sepsat, pak jdeš na poštu zaplatit a znovu na kapitanát vinětu vyzvednout. Potom celnice a znovu policie v přístavu.

Neochota jednat bez agenta byla v Durres což je až v Albánii.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti