Sukošan - kam vyrazit v sobotu

Popis zajímavých míst na Jadranu

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
Supl
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 18
Registrován: sob srp 03, 2013 2:00 am
Reputace: 1

Sukošan - kam vyrazit v sobotu

Příspěvekod Supl » úte zář 12, 2017 12:46 pm

Ahoj,
našla by se prosím nějaká dobrá duše, která by mi byla ochotná poradit, kam by se dalo vyjet v sobotu odpoledne ze Sukošanu (23. 9.)?
Uvažuji, že pokud bude rozumné počasí a charterovka zapracuje rychle, bychom vyrazili ze Sukošanu už v sobotu odpoledne. Potrénovat manévry, osahat si loď a někde poblíž se ještě za světla uvázat k molu nebo bóji. Na kotvu se mi první noc nechce, po cestě se chci v klidu vyspat a to se mi na kotvě nepodaří. Uvědomuji si možné problémy (čas předání, únava, počasí, dost lodí na moři atd.), ale stále je to pro nás varianta.
Koukal jsem do 888 přístavů, nějakou představu mám, ale pokud se někdo ze zkušenějších jachtařů podělí o své zkušenosti, budu rád.
Protože pojedeme na Bavarce 40, pod most Pašman - Ugljan se nevejdeme. Variantu na sever nebo na jih chceme rozlousknout podle větru.
Děkuju za rady.
Uživatelský avatar
MalyBob
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 299
Registrován: stř říj 21, 2009 2:00 am
Reputace: 10
Bydliště: Ostrava

Re: Sukošan - kam vyrazit v sobotu

Příspěvekod MalyBob » úte zář 12, 2017 1:24 pm

My jsme s lodí, která nepropluje, řešili něco podobného. Skončilo to tak, že jsme řádně potrénovali v kanálu a noc se v klidu vrátili do mariny. Vyplouvali jsme potom v neděli ráno.

Nebo na sever - obepluli jsme Ugljan ze severu a kotvili v zátoce Pavlešina nebo Prtljug (2007-2008?).
Nebo na jih - obeplout Pašman a Tri Luke nebo Žinčena/Landin, v jedné z nich byly bójky (2012, 2013?)
Někdo má rád Vrgadu, ale na noc to tam neznám.
Uživatelský avatar
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 682
Registrován: pon dub 20, 2015 2:00 am
Reputace: 110
Kontaktovat uživatele:

Re: Sukošan - kam vyrazit v sobotu

Příspěvekod JaOCZ » úte zář 12, 2017 4:55 pm

Kdybys vyrazil směrem na Murter, tak u ostrůvku Zminjak, ze Sukošanu vzdušnou čarou cca 17 NM - N43°50.39´ E015°34,6´ je molo u restaurace. Výborně vaří, v sobotu večer bude na molu asi prázdno, lze i kotvit.

H.
Uživatelský avatar
Martin88
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 726
Registrován: úte zář 16, 2008 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Praha

Re: Sukošan - kam vyrazit v sobotu

Příspěvekod Martin88 » úte zář 12, 2017 5:44 pm

S molem nebo bojí neporadím, ale jestli nebude bura nebo něco přes 20 uzlů aby to zvedalo vlny, tak na kotvu úplně v pohodě kousek pod Biogradem, zátoka Crvena Luka, pod vodou jsou kamenné bloky, kde se kotva dobře chytne a zátoka je dost široká kdyby náhodu ne :-) mě pokaždé, přímo naproti přes kanál je zátoka Zaklopica, tam myslím už mají boje
kousek dřív pod městem Pašman za ostrovy Dužac je široká zátoka s ideální hloubkou, kotvu bys táhnul hodně dlouho, kdyby nedržela, ale tam taky drží, obeplouvat až za Čavatulem, mohlo by drncat :-)
v zátoce u Ždrelacu je také kotvení na supr hloubce a drží
zadarským kanálem nahoru pak zátoka Zaton, široká a kotva také ok
vše to jsou vzdálenosti na 2-3 hodinky blbnutí a klidné zakotvení
na moři koncem září už bude lodí málo, takže stres s hledáním kotvení odpadá
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Re: Sukošan - kam vyrazit v sobotu

Příspěvekod Jarda885 » úte zář 12, 2017 10:30 pm

Vesnice Kukljica, ostrov Ugljan před Ždrlacem asi 1Nm na sever. Ze Sukošanu je to ke 3 mílím.
Kouzelný přístav s několika cukrárnami hned vedle lodě.
My jsme tam párkrát byli na kafe a zmrzlinu v pátek před návratem do mariny.

V sobotu tam chci jet teď, 16.9.
Rozhodl jsem se bojkotovat restauraci v marině vedle recepce (u sedmého, osmého mola).
Na večeři v pátek po návratu chodíme do některé z restaurací naproti výjezdu z mariny do města. Je jich tam pár.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Re: RE: Re: Sukošan - kam vyrazit v sobotu

Příspěvekod Anonym » stř zář 13, 2017 8:18 am

Jarda885 píše:V sobotu tam chci jet teď, 16.9.
V pátek končím v Mandalíně a v sobotu začínám v Sukošanu (AC).
Myslím že ti dlužím pivo......


Odesláno z mého SM-T719 pomocí Tapatalk
Uživatelský avatar
PerlaNegra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 103
Registrován: čtv dub 01, 2010 2:00 am
Reputace: 2

Re: RE: Re: Sukošan - kam vyrazit v sobotu

Příspěvekod PerlaNegra » stř zář 13, 2017 10:24 am

Baharis píše:
Jarda885 píše:V sobotu tam chci jet teď, 16.9.
V pátek končím v Mandalíně a v sobotu začínám v Sukošanu (AC).
Myslím že ti dlužím pivo......


Odesláno z mého SM-T719 pomocí Tapatalk


Pridam sa na pivo a beriem "príchodnú".
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Re: Sukošan - kam vyrazit v sobotu

Příspěvekod Jarda885 » stř zář 13, 2017 2:15 pm

To by šlo.

V sobotu má foukat až 32 uzlů, takže do Kukljice (s nováčkama) nepojedu.
Budeme večer v Sukošanu. Loď beru od AC. Neměl by být problém, potkat se.

Těším se na setkání.
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Re: Sukošan - kam vyrazit v sobotu

Příspěvekod Jarda885 » pát zář 15, 2017 5:31 pm

TO PerlaNegra:

Poslal jsem Ti SZ. Zatím není vyzvednuta.
Jestli je tu někdo, kdo bude do zítřejšího odpoledne s ním, připomeňte, ať se podívá na JI.
Uživatelský avatar
Supl
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 18
Registrován: sob srp 03, 2013 2:00 am
Reputace: 1

Re: Sukošan - kam vyrazit v sobotu

Příspěvekod Supl » pon zář 18, 2017 10:42 am

Martin88 píše:S molem nebo bojí neporadím, ale jestli nebude bura nebo něco přes 20 uzlů aby to zvedalo vlny, tak na kotvu úplně v pohodě kousek pod Biogradem, zátoka Crvena Luka, pod vodou jsou kamenné bloky, kde se kotva dobře chytne a zátoka je dost široká kdyby náhodu ne :-) mě pokaždé, přímo naproti přes kanál je zátoka Zaklopica, tam myslím už mají boje
kousek dřív pod městem Pašman za ostrovy Dužac je široká zátoka s ideální hloubkou, kotvu bys táhnul hodně dlouho, kdyby nedržela, ale tam taky drží, obeplouvat až za Čavatulem, mohlo by drncat :-)
v zátoce u Ždrelacu je také kotvení na supr hloubce a drží
zadarským kanálem nahoru pak zátoka Zaton, široká a kotva také ok
vše to jsou vzdálenosti na 2-3 hodinky blbnutí a klidné zakotvení
na moři koncem září už bude lodí málo, takže stres s hledáním kotvení odpadá


Děkuju.
Na kotvu první noc nechci, chci se po cestě dobře vyspat a s tím mám na kotvě problém.
Na Zaklopicu jsem koukal, podle nových 888 bohužel už boje v zátoce nejsou. A že by se něco změnilo za prázdniny se předpokládat moc nedá.
Nějaké varianty už mám vymyšlené, tak uvidíme.
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1114
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: Sukošan - kam vyrazit v sobotu

Příspěvekod RACEK » pon zář 18, 2017 1:07 pm

A jaké varianty máš vymyšlené?
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Re: Sukošan - kam vyrazit v sobotu

Příspěvekod Anonym » pon zář 18, 2017 1:28 pm

Nedělal bych si iluze o nějakém včasném odbavení.
Posádek v Sukošanu bylo tento týden jako by byla půlka července. Jarda885 dělal check-in dokonce až v neděli rano.

Foukat by v sobotu mělo umírněné Jugo, takže asi na sever. A tam žádné bóje v dosahu podle mě nejsou. Ždrelac na 2-3 metrech je zcela bezpečný i na kotvu. Samozřejmě s nastaveným alarmem.

Zaklopica má už druhým rokem bóje poničené a bývá hodně plná.

Odesláno z mého SM-T719 pomocí Tapatalk
Uživatelský avatar
Supl
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 18
Registrován: sob srp 03, 2013 2:00 am
Reputace: 1

Re: Sukošan - kam vyrazit v sobotu

Příspěvekod Supl » pon zář 18, 2017 6:31 pm

Jirko, dík za info. Uvidíme, jak to bude v sobotu teď. V tomto termínu se dřív dalo dostat k lodi i po poledni, ale je možné, že nás bude podobných hodně a budeme mít smůlu. Takže pak si v klidu dáme někde pivo a vydržíme do neděle. S tím nic nenaděláme a honit se pozdě odpoledne nikam nebudu. Taky je možné, že budeme rozlámaní z cesty a taky nickam nevyrazíme.
Kotevní alarm mám připravený (Anchor Watch), Ty už jsi zvyklý a spíš jak mimino, ale já se zkrátka na kotvě nevyspím, takže hledám jiná řešení pokud se týče noci po cestě.

K plánu. Spíš jsem chtěl na jih, ale opravdu předpověď je zatím na lehky JV vítr, takže uvidíme na místě, jestli předpověď nebude lhát.
Na Pašmanu jsem nalezl několik míst, kam by se dalo uvázat k molu (Mrljane - cca 5 Nm, Pašman 7Nm, Tkon 9Nm - preferovaný a právě Zaklopica, kam jsem chtěl na bóji). V případě potřeby je na pevnině Biogad a Pakoštane).

Kukljca by byla na opravdu krátkou cestu a pak sever nebo jih. Nebo poblbnout na moři a zpět do Sukošanu.

V případě severní cesty Preko, Sutomiščica - preferovaná. Dál už mě nic moc nezaujalo. Nepočítám, že bychom v sobotu zvládli víc než 10 mil (tj. nedostaneme se nejspíš ani za Pašman, ani za Ugljan.
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1114
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: Sukošan - kam vyrazit v sobotu

Příspěvekod RACEK » pon zář 18, 2017 9:01 pm

Před Pakoštane je jen 5 kotevních bójí, ale bývají volné. Do přístavu v Pakoštane se s větší lodí nedá vplout, je tam mělko.
Honza23
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 30
Registrován: sob pro 21, 2019 5:40 am
Reputace: 0

Re: Sukošan - kam vyrazit v sobotu

Příspěvekod Honza23 » pát srp 04, 2023 7:26 pm

Ahoj námořníci.
Plánuji podzimní plavbu. Přelom září - října a jedná z možností je vyplouvat ze Sukašanu.
V této marině jsem nikdy nebyl. Chci se zeptat jak je tato marina chráněná před větrem (bourou)
Díky za odpověď.
Honza23
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 30
Registrován: sob pro 21, 2019 5:40 am
Reputace: 0

Re: Sukošan - kam vyrazit v sobotu

Příspěvekod Honza23 » sob srp 05, 2023 5:52 pm

Omlouvám se. Vloudila se mi tam chyba.
Správně je (borou)
vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 407
Registrován: stř říj 25, 2017 2:16 pm
Reputace: 84
Bydliště: Zbynická 1566-9
Kontaktovat uživatele:

Re: Sukošan - kam vyrazit v sobotu

Příspěvekod vojtaharok » pon srp 07, 2023 10:35 pm

Ahoj Honzo,

zkušenější neodpovídají, tak to zkusím já.

Myslím, že spolu s Biogradem (tam to mám nejradši) je Sukošan na tom s ochranou proti větru buda / bóra nejlépe a je tam navíc dost místa
na manévrování, horší je jen to, že vyplouvá/připlouvá najednou hafa lodí.

Naopak nejhorší z charterových báz v širším okolí je podle mě co se týče ochrany proti tomuto větru Murter.

Ať se Ti daří!
Honza23
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 30
Registrován: sob pro 21, 2019 5:40 am
Reputace: 0

Re: Sukošan - kam vyrazit v sobotu

Příspěvekod Honza23 » úte srp 08, 2023 7:53 am

Díky za odpověď
Už jsem párkrát zažil, že příroda (vítr) byla silnější.
Také mne znejistělo přiložené video.
https://www.youtube.com/watch?v=97Ca-ZsCtew
Uživatelský avatar
MalyBob
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 299
Registrován: stř říj 21, 2009 2:00 am
Reputace: 10
Bydliště: Ostrava

Re: Sukošan - kam vyrazit v sobotu

Příspěvekod MalyBob » úte srp 08, 2023 8:15 am

Přistál v těžkých podmínkách bez poškození lodi, i když s vydatnou pomocí Ramba marinera. Pár let jsem tam nebyl, ale pokud je to to molo hned u benzinky, mooringy tam nejsou. Z videa nejde úplně odhadnout směr (proměnlivost směru) větru. Možná stačilo nacouvat, dvě zadní lana a zbytek nechat na větru. Těžko říct. To video je vytržené z kontextu a úpící a radící Němka je zajisté dle komentářů velezkušená skipperka. Já už se učím 25 let....
Honza23 - přelom září říjen (video je ze 7/10) je většinou větrný a pro plachtění jak dělaný. Akorát může přijít podobné počasí a pak je třeba zvážit odpovědnost skippera, zkušenost posádky, velikost lodi atd. Good luck :good:
Honza23
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 30
Registrován: sob pro 21, 2019 5:40 am
Reputace: 0

Re: Sukošan - kam vyrazit v sobotu

Příspěvekod Honza23 » úte srp 08, 2023 6:01 pm

Máš naprostou pravdu. Také se učím nějaký ten pátek. Zkušeností není nikdy dost
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 750
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: okr. Jihlava

Re: Sukošan - kam vyrazit v sobotu

Příspěvekod Pavel63 » úte srp 22, 2023 11:14 am

Honza23 píše:Díky za odpověď
Už jsem párkrát zažil, že příroda (vítr) byla silnější.
Také mne znejistělo přiložené video.
https://www.youtube.com/watch?v=97Ca-ZsCtew



Hm, tak nevím, nechci machrovat, ale stručně shrnuto - to musel být pěknej vůl. Pokusím se shrnout důvody mého soudu a co bylo špatně.

Pokud je to Sukošan, je to patrně molo u výjezdu z laguny, vpravo stojí loď kapitanátu a za ní je vjezdový maják. Už dobře 6 let jsem tam nebyl, tak se tam možná něco změnilo, ale jinak to tam znám.
Foukalo od kameramana k majáku. Zásadní chyba - najížděl přídí skoro kolmo ke břehu, málem to narval na tvrdo do mola, kdyby ho neodtlačil u mola pomocník na břehu, tak by to bylo nepříjemné bum. Jak známo, pokud je plachetnice skoro bokem k větru, vítr snáší příď po větru, takže takto najíždět na břeh - nikdy více.

V daných podmínkách samozřejmě udělal to nejjednodušší a asi nejrozumnější - prvotně se vyvázal bokem. Ale v silném větru měl najíždět přímo proti větru a jen velmi lehce stočený přídí k molu (tedy lehce po větru), vítr by mu ji tam donesl a ofouknutím kormidla motorem se tato pozice dá dobře korigovat (pokud neměl 2 listy mimo osu lodě, takové uspořádání je obecně na manévry na dvě věci). Zejména rychlost přibližování k molu. Rozhodně by v tomto větru neustál docouvat k molu, vyvázat návětrné záďové lano, držet motorem příď proti větru a tahat návětrný mooring. Na to byl vítr moc silný. Ale osobně bych se asi pokusil přiblížit k lodi, kde byla kamera, a domluvit, že mi hodí lano z přídě (nebo já jim), pak najíždět poblíž mola proti větru a před zmíněnou lodí stočit doprava podél ní, chytit příď lanem k nim a záď na návětrné straně, pak dotáhnout mooring na návětrné straně a dokončit přístání (druhé závětrné záďové a závětrný mooring).

Foukalo dost, dle mého soudu tak 40 knt min., ale to co předvedl, rozhodně nebylo dobré.

Pavel.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti