Dinghy cruising

FAQ (zkratka anglického výrazu Frequently Asked Questions, v překladu často kladené dotazy; občas se (s mírně humorným nádechem) používá česká zkratka ČKD, je dokument obsahující seznam otázek a odpovědí, které se ohledně nějaké problematiky často vyskytují a jsou pro ni typické.

Ptejte se tedy na všechno co Vás zajímá a administrátoři či moderátoři webu se pokusí Vám na otázky odpovědět.

Moderátoři: Pepa, vilma

vinetu
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Dinghy cruising

Příspěvekod vinetu » čtv črc 02, 2020 5:59 pm

Ahoj,
po několik posledních sezon se s manželkou pokoušíme jezdit na plachetnici, jednu malou, nafukovací vlastníme, je spíše pro děti. Na You tube jsme viděli plachtění dinghy cruising, což se nám velmi zalíbilo, Měl bych několik otázek.
1) Proč na těchto lodích je gaflová plachta?
2) Dal by se sehnat plánek nějaké takové lodi, se základními rozměry plachty, umístění stěžně........
3) Případně doporučení literatury

Moc děkuji za případnou odpověď

S přáním dobré nálady
P. Vaněček, Želiv 317, 394 44
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 21

Re: Dinghy cruising

Příspěvekod kanic » čtv črc 02, 2020 7:43 pm

Ahoj.
1. Protože je stylová
2. duckworks.com
Taky jsme objevili jejich kouzlo. k.
panak-ml
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod panak-ml » ned črc 05, 2020 6:07 pm

vinetu, nehledáš náhodou tohle: dinghi 12
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 78

Příspěvekod Jardasu » ned črc 05, 2020 6:39 pm

Pokud chceš na lodi přespat v nějaké mini kajutce, musíš mít loďku alespoň 18 stop dlouhou, tak 1,8 až 2 m širokou a cca 1,2 m vysokou. To pro dva skromné "námořníky" na chráněných vodách dostačuje. Malý ponor a sklápěcí kačena jsou jen výhodou.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 96

Příspěvekod olin » pon črc 06, 2020 11:34 am

Jardasu píše:Pokud chceš na lodi přespat v nějaké mini kajutce, musíš mít loďku alespoň 18 stop dlouhou, tak 1,8 až 2 m širokou a cca 1,2 m vysokou. To pro dva skromné "námořníky" na chráněných vodách dostačuje. Malý ponor a sklápěcí kačena jsou jen výhodou.

Mám loďku 18 stop a lituji že jsem nepostavil raději její patnáctistopou verzi. Šířka je 1,5m a pohodlně se v ní dva vyspí. Výška kajutky je že se v ní pohodlně posadím, o stání si mohu nechat zdát.
https://www.duckworks.com/product-p/jm-af4.htm
Jsou v nabídce i plány na plachetní verzi.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 78

Příspěvekod Jardasu » pon črc 06, 2020 12:13 pm

to je samozřejmě individuální volba každé stavitele. Vycházím z našich zkušeností s trimaránkem, se kterým jsme už kus Evropy procestovali. Pro delší pobyt, třeba naše obvyklé tři týdny, musíš také počítat s nějakým skladovacím prostorem na špinavé a čisté oblečení, odpadky, několik kanystrů benzinu, potraviny, vodu, PB vařič, nějaké nádobí, kotvu, či kotvy a hlavně zásobu piv.
Velkým problémem malých lodí je záchod. Chemický tam těžko dostaneš.
Jiná situace je pochopitelně pro nějaké krátkodobé víkendové výlety.
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 21

Příspěvekod kanic » pon črc 06, 2020 1:22 pm

Mám kamaráda seakayakáře/jachtaře. Ten tvrdí, že správná loď se dá převézt na střeše auta a večer vytáhnout na břeh.
Po několika debatách jsem předloni oprášil a oplachtil Jacka Sprata 2,3 m od Jacka Holta. Mimochodem včera mi někteří z vás mávali na Hartě.
Nyní stavím 2,9 m a syn 4,2 m dinghy. Spaní pod plachtou přes ráhno.
Na Youtube jsou videa Dinghy cruising asociation od Rogera Barnese. Nebo už vložené video v sekci Loď snů - Microcruiser 21. století. Ve 3. minutě tam plují po zatopené cestě kolem auta a cyklisty. Tak si představuju minimalistický jachting, dinghy cruising.
https://www.youtube.com/watch?v=rYz4ahHGIuU&t=7s
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 96

Příspěvekod olin » pon črc 06, 2020 4:50 pm

Jardasu píše:to je samozřejmě individuální volba každé stavitele. Vycházím z našich zkušeností s trimaránkem, se kterým jsme už kus Evropy procestovali. Pro delší pobyt, třeba naše obvyklé tři týdny, musíš také počítat s nějakým skladovacím prostorem na špinavé a čisté oblečení, odpadky, několik kanystrů benzinu, potraviny, vodu, PB vařič, nějaké nádobí, kotvu, či kotvy a hlavně zásobu piv.
Velkým problémem malých lodí je záchod. Chemický tam těžko dostaneš.
Jiná situace je pochopitelně pro nějaké krátkodobé víkendové výlety.

Ano, znám tvůj trimaran. Troufl bych si říci, že mám mnohem více místa a úložných prostor než ty v hlavním trupu. Teď na více jak týden toulek po řekách jsem krom toalety měl vše o čem píšeš. Krom jiného jsem měl v úložným prostoru dokonce i náhradní 6hp motor a nádrže jsem měl tři (12, 23 a 30l). Jen místo piv jsem měl téměř samé nealko. I na ten záchod plánuji do budoucna úložný prostor v kokpitu. Zatím jsem na rychlo vyrobil lavici do L a v budoucnu chci zvětšit předěláním do U právě podle toalety jakou pořídím.
https://olin77.rajce.idnes.cz/Moje_stavba_lode_AF4/
Na konci galerie jsou vidět i úložné prostory. Mega úložný prostor je pod zadní lavicí a motorovou vanou. Tam by se dali uklidit klidně dvě mrtvoly. :lol:
vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 60
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » pon črc 06, 2020 8:46 pm

Náš 2,77 m gumák s plachtou se osvědčil i na moři (napíšu reportáž). Ale i tak pokukujeme po něčem větším; zaujal nás Bay Raider Expedition a Bay Cruiser od Swallow Yachts: Cca 6 m délky, cca 2 metry šířky, vzduchové komory, vyklápěcí kýl a hlavně - vodní balast. Bez balastu lehká na transport a spouštění (vozík s rolnama a navijákem), možno veslovat a plout za vánku, s vodním balastem bezpečně stabilní... Nechceme stavět, chceme plout...

Zpět na