Plavba na "motýla" vážně i nevážně

Různá témata kolem ovládání lodě a bezpečnosti plavby

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
Darek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 82
Registrován: čtv zář 08, 2011 2:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Brno

Re: Plavba na "motýla" vážně i nevážně

Příspěvekod Darek » pát bře 24, 2017 12:09 pm

jerryx píše:
a jeste doplnek: mluvim o situaci, kdy mam vitr cca 5-10° pres, zadnych 30 jak nekde v predchozim zaznelo - to uz bych davno musel odhalzovat ;-)


Souhlasím a proto jsem taky sám nepoužil pro svůj případ víc než 10°. Nerozporuju ani nastevení plachet. O to mi vůbec nešlo

Mě jen zarazilo tvrzení, které tady je víc než rok a nikdo nereagoval.
Baharis píše::lol: :lol: :lol:
Vy mě zkoušíte. Nebudu to malovat, budeme si to všichni společně představovat....
Pluji na motýla, genu mám vlevo, hlavasku vpravo. Vítr mě jde zezadu, 10°-20°zprava. Možná i 30°. Když zatočím doprava/na vítr - vyostřuji, když doleva/po větru - odpadám. Vítr mě nabíhá zezadu na zadní lík hlavasky. [/b]


Nejde mi ani o stupně ani o motýla, ale o vnímání ostření a odpadání na zaďák v této vyjímečné a nestandardní situaci. Nic víc. Prostě mi to přišlo jako blbost.
Ale už to dál neřešme, našel jsem si v tom so jsem chtěl. Už jsem to tady zaplevelil asi dost.
Každopádně díky za reakce.
Uživatelský avatar
kapo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 652
Registrován: úte lis 06, 2007 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Phobos 24

Re: Plavba na "motýla" vážně i nevážně

Příspěvekod kapo » pát bře 24, 2017 12:48 pm

zmatek v tom způsobuje to,že Baharis má plachty jinak postavený kvůli absenci pně. Loď je už za hranicí halzy,má vítr mírně z prava,plachtu taky vpravo a když to vezmeme důsledně tak opravdu když točí doprava tak stáčí už loď přídí proti větru. A další vyostřování skončí halzou :D Naplul jsem s ním spoustu mil a nemám s tím problém .Na své lodi peň mám a rád cvičím s plachtama takže to dělám klasicky.
Uživatelský avatar
mipe
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 101
Registrován: čtv lis 26, 2009 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Bratislava

Re: Plavba na "motýla" vážně i nevážně

Příspěvekod mipe » pát bře 24, 2017 3:16 pm

Ostriť - by malo vždy znamenať: prova bližšie k vetru. Na zadobočný vietor je to fakt zmätok.
Ako keď som raz sedel za navigačným stolkom na katamarane a niekto zareval aby som zapol svetlá v pravom plaváku. Tak som ich zapol. Za tým sa zo spodu ozvalo sprosté slovo. Len som si neuvedomil, že sedím chrbtom k smeru plavby a star board mám po ľavej ruke :lol:
Uživatelský avatar
asketa
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 42
Registrován: pát kvě 16, 2008 2:00 am
Reputace: 1

Re: Plavba na "motýla" vážně i nevážně

Příspěvekod asketa » ned bře 01, 2020 10:22 pm

Site Admin jerryx psal v r. 2015 "na lodi s kosatkou a hlavni plachtou se na cisty zadak nejezdi". Ale pro moji lod je takova jizda jedina moznost jak se udrzet na hladine a neskoncit na dne nebo nekde na sutrech. Davat kosatku na pen nebo preventer na rahno sice muzeme ale v techhle podminkach tam urcite nikdo nepoleze pokud nehori. Hlavaska kolmo na osu lodi, kosatka schovana za ni, jinak by z ni nic nezbylo, ja drzim kosatkovou otez kterou se mi nepodarilo zaseknout, jinak nehnu prstem. Lod posloucha na kormidlo pekne, vlny ani nevnima. Co ale zmenit kurz, zatocit, schovat se za vetrem v zatoce, to si nedovedu predstavit, vsechno by ve vterine letelo do haje. To je zatim pohoda kdyz je na vode misto, kdyz neni tak o tom priste.
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 750
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: okr. Jihlava

Re: Plavba na "motýla" vážně i nevážně

Příspěvekod Pavel63 » pon bře 09, 2020 8:39 pm

Asketo, a co máš za loď? To, co jsi napsal, je bez dalšího upřesnění tak trochu vytržené z kontextu.

Jinak k dané problematice doplním jen pro začátečníky (výše se dohadovali většinou zkušení mořští vlci), plavba na motýla je krásná, ale nebezpečná, protože loď pluje po vlnách a je mnohem náročnější kormidlování, protože loď je náchylná na "uhnutí". Takže doporučuji zejména méně zkušeným - vyzkoušejte si to, ale jen za mírnějšího větru. A zejména v případě, kdy je vítr třeba trochu nestabilního směru nebo hrozí jeho změna, zajistěte si ráhno proti nechtěné halze. Vždy je lepší, když se propne větrem hlavní plachta jen na druhou stranu (i když i to je zdrojem rázu) a ráhno se pootočí třeba o 5 - 10°, než když dojde k nechtěné halze a plachta i s ráhnem se rozběhne a otočí o 120 - 160°, jednak je to velké namáhání všech závěsů i plachty a vůbec nemluvím o lodích, kde je ráhno v úrovni hlavy posádky stojící v kokpitu. Uvolněný vant je pro mne osobně vždy lepší varianta, než v lepším případě jen šití rozražené hlavy. A že rozběhnuté ráhno má opravdu velkou sílu, zejména na větších lodích, o tom by někteří mohli vyprávět a bohužel někteří už nic neřeknou nejen k tomu ráhnu ... Tím nechci nikoho nabádat, aby kontraotěž řešil uvázáním k vantům, ale pořád je to lepší varianta, než velký průser.

Pavel.
vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 407
Registrován: stř říj 25, 2017 2:16 pm
Reputace: 84
Bydliště: Zbynická 1566-9
Kontaktovat uživatele:

Re: Plavba na "motýla" vážně i nevážně

Příspěvekod vojtaharok » pon bře 09, 2020 10:08 pm

Na motýla pluju rád se ženou, když jsou malé vlny a vítr je slabý a nebo teprve sílí (a nejsou plně vyvinuté vlny). Většinou v tomto případě plním funkci pně :) .

V singlu nebo v noci křižuju po větru. Tendenci k halze spolehlivě indikuje to, že se gena začíná třepotat. Trasu vybírám tak, abych několik hodin nemusel halzovat a přefixovávat kontraotěž.
Uživatelský avatar
asketa
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 42
Registrován: pát kvě 16, 2008 2:00 am
Reputace: 1

Re: Plavba na "motýla" vážně i nevážně

Příspěvekod asketa » úte bře 17, 2020 4:32 pm

Pavle63 dik za otazku. Kdyz fouka 12 a vic, snad prezije takovy vylepseny vor, mohl si myslet stavitel te lodi. Je dlouha 5m, sirka jen 0,8m, rad bych veril ze dobre drzi stopu v rozbite vode. Roztec plovaku 3,8m umozni kosatnikovi /kosatnici/ pekne roztahnout oteze spinakru pokud uzna ze to bude stabilnejsi pri nestalem vetru. Delka stezne 4,6m nesvedci o velke ambici, zato ale preletnout pres riditka...tezko. Stezen ma sklon dopredu takze kdyz mame plachtu kolmo na osu lodi a moc nefouka, krasne tam drzi sama. Lod ma ale i nectnosti, konstrukce je malo tuha, kdyz fouka a vyvazuje se u plovaku tak se to cele zkrouti, vypada to osklive a veskery trim je iluze. Vitr je mocny zivel, neni radno vzdorovat, lepe je mu vyhovet, zvlaste kdyz plavba na zadak je prijemna.
Honza23
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 30
Registrován: sob pro 21, 2019 5:40 am
Reputace: 0

Re: Plavba na "motýla" vážně i nevážně

Příspěvekod Honza23 » čtv dub 02, 2020 7:56 am

Plavba na motýla může být nebezpečná za silnějšího větru. Jak již tady bylo řečeno, loď vlny stáčejí z přímého směru. Viz přiložené video.
https://www.youtube.com/watch?v=pk4tg6zMTy0
Uživatelský avatar
kapo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 652
Registrován: úte lis 06, 2007 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Phobos 24

Re: Plavba na "motýla" vážně i nevážně

Příspěvekod kapo » úte dub 07, 2020 9:06 am

V tomhle větru je lepší složit bimini aby kormidelník viděl co dělají plachty...
Honza23
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 30
Registrován: sob pro 21, 2019 5:40 am
Reputace: 0

Re: Plavba na "motýla" vážně i nevážně

Příspěvekod Honza23 » pon dub 20, 2020 6:12 pm

Příspěvekod kapo » úte dub 07, 2020 9:06 am
V tomhle větru je lepší složit bimini aby kormidelník viděl co dělají plachty...

Máš naprostou pravdu. Dost pršelo, tak jsem nechal bimini rozložený.
Stejně jsme měli vytaženou jenom jednu plachtu a i tak jsme pluli lehce přes 12 Kn.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 2 hosti