Záchranná vesta

Dunaj v celé své délce a ve všech souvislostech...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
kristian
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 38
Registrován: stř úno 22, 2012 1:00 am
Reputace: 2

Re: Záchranná vesta

Příspěvekod kristian » pon čer 07, 2021 8:33 pm

Škoda, že na tej našej spoločnej hranici sú odlišné pravidlá. Keď je na území iného štátu iný predpis to sa dá pochopiť.

Je ešte jedna zaujímavá vec. U nas je max 5HP a v HU 10 alebo 9.9 HP bez VMP.
A teraz keď Maďar prejde z Ostrihomu do Štúrova, dopúšťa sa takisto priestupku?
Uživatelský avatar
PEPO
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 313
Registrován: stř lis 23, 2011 1:00 am
Reputace: 13
Bydliště: Furt pri vode

Re: Záchranná vesta

Příspěvekod PEPO » úte čer 08, 2021 9:46 am

Sme síce mimo tému,ale CEVNI píše myslím dosť zrozumitelne.

Cez deň:Len plavidlá stojace na otvorenom mieste (bez priameho alebo nepriameho prístupu na breh), čierny balón, umiestnený na vhodnom mieste v prednej časti plavidla a v takej výške, aby bol viditeľný zo všetkých strán........

Signalizácia predpísaná v tomto článku sa nevyžaduje:
a)keď plavidlo stojí na vodnej ceste, na ktorej nie je plavba dočasne možná alebo je zakázaná;
b)keď plavidlo stojí pri brehu a je dostatočne dobre osvetlené z brehu;
c)keď plavidlo stojí mimo plavebnej dráhy v zjavne bezpečnej polohe;
d)pre člny patriace k plavidlu, ak sú umiestnené v blízkosti plavidla, ku ktorému patria.

Ale v madarsku sa podla mna netreba čudovať ničomu :? :? :? .A nehladať tam žiadnu logiku.
Nikdy som tú gulu nikomu nevidel......
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Re: Záchranná vesta

Příspěvekod Jarda885 » čtv čer 10, 2021 11:30 am

Dobrá debata o signalizaci zakotveného plavidla.
Jenomže ve vlákně "Záchranná vesta" ve fóru "jachetní revíry" to nikdy nikdo nenajde.

Moderuje to tu někdo, nebo je to jen plácání jak koho napadne?
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Záchranná vesta

Příspěvekod david » čtv čer 10, 2021 12:25 pm

Tenhle mrd ník moderovat, kde si každej 1,5tej píše co chce, kam chce a o čem chce, to je lepší se jít utopit. Navíc při hlemejždí rychlosti tohodle webu. To bych už nedělal nic jinýho. Ale můžeš to vzít za mně, Libor ti to sichr odsouhlasí.
Uživatelský avatar
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1983
Registrován: stř pro 23, 2009 1:00 am
Reputace: 42
Bydliště: pri Malom Dunaji

Re: Záchranná vesta

Příspěvekod Ozzie » pát čer 11, 2021 9:05 am

To Kristian:
Napísal som na Plavebnú Správu tieto otázky:

Máme male plavidlo, ktoré je registrované na Slovensku, nesie SK vlajku a je vybavené povinnou výbavou podľa zoznamu na Vašom webe: http://plavba.nsat.sk/plavidla/male-pla ... plavidiel/
- Môže vyžadovať maďarská riečná polícia odo mňa na spoločnom úseku Dunaja inú (HU) výbavu?
- Keby som sa plavil na HU úseku Dunaja, mám mať ich povinnú výbavu?
- Občan Maďarska môže na SK uplatňovať právo (ktoré majú na území HU) viesť malé plavidlo s motorom do 7,4 kW (10 HP) bez VMP?

Dnes ráno som obdržal od nich odpoveď:

Dobrý deň.
Na území Maďarska platia zákony a predpisy danej krajiny a rovnako tak medzinárodné predpisy, ktoré daná krajiny akceptovala a podpísala (rovnako tak ako v cestnej doprave). Tzn. ak ich predpis vyžaduje nejakú dodatočnú výbavu mali by ste si ju obstarať, ak sa chcete plaviť na území HU.
K poslednej otázke: vyššie uvedené platí rovnako Slovensko, tzn. že podľa zákon č. 338/2000 Z.z. o vnútrozemskej plavbe §31 bod 1 prevádzkovať malé plavidlo, ktoré podlieha registrácií môže vykonávať len fyzická osoba – vodca malého plavidla, ktorá je držiteľom osvedčenia (preukazu) odbornej spôsobilosti vodcu malého plavidla.
V zmysle §24 bod 4 sa do registra zapisujú plavidlá, ktorých celková hmotnosť presahuje 1000 kg alebo výkon pohonného strojového zariadenia je väčší ako 4 kW alebo plocha plachiet je väčšia ako 12 m2
Z vyššie uvedeného vyplýva je pri plavbe na území SR je oprávnená viesť registrované malé plavidlo iba osoba s požadovanou odbornou spôsobilosťou (preukazom) vodcu malého plavidla.

Aj touo cestou im ďakujem za ústretovosť.

Teda keď sme na Hu území musíme mať ich výbavu.
Hranica väčšinou prechádza sterdom rieky a keď túto "čiaru" prejdeš si na ich území.
Maďar nemôže na území SK riadiť malé plavidlo s 9,9 alebo 10 HP bez VMP.
Uživatelský avatar
kristian
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 38
Registrován: stř úno 22, 2012 1:00 am
Reputace: 2

Re: Záchranná vesta

Příspěvekod kristian » pát čer 11, 2021 11:07 am

Ozzie ďakujem mňe neoddpusali.


Hasičak som už dokúpil. Guľu keď nemajú v povinnej výbave neviem načo mám kupovať.

Možu ešte robiť problémy, že mám len jednu kotvu. A záchranné vesty mám iba podľa počtu pasažierov. A mal by som ich mať šesť ako je uvedených počet osôb v osvedčení.
Uživatelský avatar
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2096
Registrován: pát pro 18, 2009 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Ústí-Brná

Re: Záchranná vesta

Příspěvekod geus » úte čer 15, 2021 8:07 am

U nasje povinnost mit tolik vest nebo jin.zachr.pomucek kolik je lidi na palube
Uživatelský avatar
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2304
Registrován: ned led 02, 2011 1:00 am
Reputace: 43
Bydliště: Tynec n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: Záchranná vesta

Příspěvekod Viky_CZ » čtv čer 17, 2021 11:56 am

Ozzie:
Plavebni sprava ti odpověděla spravne, ze plavidlo, které podleha registraci, muzou ridit jenom osoby s platnym opravnenim, ale to není podle mne presna odpověď, protože plavidlo ve vlastnictví obcana Madarska v SK registraci tak jako tak nepodleha. Takze je asi rozdil jestli ta lod je jeho (a ma na to nejaky potvrzeni) nebo si ji pujcil na Slovensku a dal na ni 8HP motor.

Ja mel podobnej problém kdysi v Nemecku (tam se registruje všechno přes 2.5HP i když povinnost mit "vodicak" neni), wasserpolicajt mne zastavil, ze mam 5HP, ale když jsem mu sdelil ze lod je Ceska, řekl jen at si vyvesim vlajku a muzu jet. Ale to nebyl Madar, ze jo. :-D

David: Modra cedule je slepa kolej. Nebo ne? :lol:
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Záchranná vesta

Příspěvekod david » čtv čer 17, 2021 1:07 pm

Koukám, že ani na dráze by sis neškrt. Slepá kolej není tabule, ale kosočtverec, navíc bíle orámovanej. :lol:
Uživatelský avatar
Omen
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1418
Registrován: pon říj 15, 2012 2:00 am
Reputace: 159
Bydliště: Olomoucko

Re: Záchranná vesta

Příspěvekod Omen » úte čer 22, 2021 2:19 pm

Modrá tabule - čerstvá zkušenost - minulý týden mezi Roztokami a Podbabou.
Pluju proti proudu v levotočivé zatáčce, držím se v pravé půlce řeky.
Proti mě se objeví tlačák s vanou a je v šířce řeky proti mě. Blbá situace .... minout se levobokem znamená natlačit se ještě více doprava, odstředivá síla tlačáku nevypadá radostně. Nabízelo by se vystavit modrou placku (byla připravená, ale sklopená), já bych stočil doleva a minuli bychom se pravobokem. Pár vteřin jsem váhal, on tu modrou nevystavil, tak jsem se protáhl kolem břehu a doufal jsem, že mu nevysadí motory.

Mimo téma "záchranná vesta" - omlouvám se.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Záchranná vesta

Příspěvekod david » úte čer 22, 2021 5:14 pm

Největší jistota je ve vnitřním oblouku. Zvlášť proti proudu. Velká plavba nemusí malejm placku vystavovat. V tom případě se hodí vysílačka. Na druhou stranu, on tě nevytlačí, určitě ne úmyslně. Ale když to je úzký, praxe je poproudni vnějším, protiproudni vnitřním.

Vždy záleží na situaci. Třeba zadokolo Beskydy, když vleče proti vodě, háže v oblouku vlny od koles až na břeh. Za něj se dostat je pěknej šlágr. Takže tam určitě ne.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů