1981 Aqua-Craft 45 Bruce Roberts Ketch

Tipy a návody k výběru lodě. Zkušenosti druhých s výběrem lodě.

Moderátoři: Pepa, david, smike, vilma

novacek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 01, 2019 6:09 pm
Reputace: 0

1981 Aqua-Craft 45 Bruce Roberts Ketch

Příspěvekod novacek » pát pro 01, 2023 4:42 pm

ahojte, kamos mi spomenul ze nasiel na predaj plachetnicu Aqua-Craft 45 Bruce Roberts
Ketch 1981. 2 roky stoji na suchu, pred tym bola normalne vo vode, stav ze je viac nez dobry, ma vyrobnik vody, solare, radar, autopilot... je za podla mna par e. (21tis)
len problem je ze je v amerike :hmm: na floride. tak ze ci sa oplati zapodievat z nejakou prepravou do eu. lebo co som cital tak by sa mala platit potom dan z ceny lode. ale ci to plati vseobecne alebo az od nejakej ceny ci roku to uz neviem, tak daleko som to nehladal. tak ak by ste niekto mali nejake skusenosti tak by ste ma snad nasmerovali spravnym smerom. dakujem ⛵
Naposledy upravil(a) novacek dne pát pro 01, 2023 4:47 pm, celkem upraveno 1 x.
vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 407
Registrován: stř říj 25, 2017 2:16 pm
Reputace: 84
Bydliště: Zbynická 1566-9
Kontaktovat uživatele:

Re: 1981 Aqua-Craft 45 Bruce Roberts Ketch

Příspěvekod vojtaharok » pát pro 01, 2023 9:34 pm

Ahoj,

pokud ji na jaře dáš do pořádku, tak ji v červnu rád do Evropy převezu...

8)
novacek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 01, 2019 6:09 pm
Reputace: 0

Re: 1981 Aqua-Craft 45 Bruce Roberts Ketch

Příspěvekod novacek » pát pro 01, 2023 9:51 pm

vojtaharok:
tak do kopy by sme ju snad dali, neni vobec v zlom stave, prave naopak. len ma zaujima ci neni problem doviesť lod z usa do europy, teda ci tu moze byt stale, ci neni napr. len rok aby tu bola a potom musi opustit europu.. kedysi som si o tom cital ale fakt uz netusim co tam bolo popisane. a aj ako je to z registraciou, poistkou... majitel ju chce cim skor predat lebo uz 2 roky stoji vonku tak je netrpezlivy :crazy: len ci do teho ist alebo ne, predsa len letenky hore dole nejsu za stovku :D a keby tam iz idem tak musim vzit brachu lebo moja AJ je slaba :cry: a samozrejme ak kuli temu ze vic ruk vic urobi na lodi.

v podstate ja mam tes cas na preplavbu, takze urcite by nebolo zle keby je vic clenu posadky.
vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 407
Registrován: stř říj 25, 2017 2:16 pm
Reputace: 84
Bydliště: Zbynická 1566-9
Kontaktovat uživatele:

Re: 1981 Aqua-Craft 45 Bruce Roberts Ketch

Příspěvekod vojtaharok » sob pro 02, 2023 1:03 am

Myslím, že hlavní bude mít pojištění odpovědnosti, ať můžež vplouvat do přístavů.
S formalita dovozu a případně registrace podle mě může poradit Československý Lloyd; když jsem uvažoval dovézt z USA loď (nový West Wight Potter), poradili mi.
Podle mě je tam období 3 nebo 6 měsíců, po němž musíš zaplatit DPH.
Ale netuším, kolik může být DPH u starší lodě, jestli se bude počítat z kupní ceny, nebo jinak.
V EU budeš muset uvažovat o tom, kde (pod jakou vlajkou) loď registrovat.
novacek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 01, 2019 6:09 pm
Reputace: 0

Re: 1981 Aqua-Craft 45 Bruce Roberts Ketch

Příspěvekod novacek » sob pro 02, 2023 9:31 am

registraciu by sem asi riesil v polsku, nasel sem tu link na polsku stranku kde zaregistruju lod za necelych 500e na stalo, teda nez sa lod preda a podobne. a poistku samozrejme tes. tak teraz uz sa len rozhodnut ci na nu ist pozret alebo ne :?
novacek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 01, 2019 6:09 pm
Reputace: 0

Re: 1981 Aqua-Craft 45 Bruce Roberts Ketch

Příspěvekod novacek » sob pro 02, 2023 4:39 pm

je tu niekto kto ma skusenosti s tymto typom bruca? na co si dat pozor pri obhliadke? na co sa zamerat?
Willow
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: sob led 07, 2017 9:28 pm
Reputace: 0

Re: 1981 Aqua-Craft 45 Bruce Roberts Ketch

Příspěvekod Willow » úte pro 05, 2023 7:10 pm

Ahoj.
Od r.2012 do 2022 jsem vlastnil Bruce Roberts 45 . Koupil jsem ho v USA v Texasu (Sea Brook) . Zaregistroval jsem ho v ČR, ale už bych to nedělal. Ideální, pokud s ním chceš do Evropy, je registrace v Polsku. V ČŘ Tě to stojí ročně cca 12 tis.Kč plus technické prohlídky....vopruz.
Je to bytelná loď na těžké plavby. Nevýhodou je malý kokpit. Do Karibiku a nebo na Středozemní moře dle mého není ideální. Pro plavbu na Antarktidu je super. Měl jsem tam motor Yanmar (47kW) , coz je super motor ( jede i na vodu - manželka dotankovala do nádrží vodu....manželka stále žije) , ale na tu 20tunovou loď (pokud je to ocelovka) by to chtělo pár kilowat navíc ( V Panamském kanále nemáš potřebnou předepsanou rychlost) .
Jináč prohlídku od Loyoda nedoporučuji. Já to udělal a jsou to vyhozené peníze. Prohlídni si to důkladně sám. V USA počítají s tím, že budeš chtít slevu a já jsem to ztáhnul ze 140 tis.USD na 119 a bývalo by to šlo i víc, ale byl jsem nezkušený.
Radar dnes osobně nepovažuji za velkou výhodu a spolehl bych se na AIS. Radar sice funguje, ale už je starší předpokladám a problém je s náhr.díly.
Watermaker je super, ale ....musí být udržován, měněna membrána, desinfikováno a demineralizováno v pravidelných cyklech...atd, což je drahé a hlavně na většině lodí zanedbané. Důležité zkontrolovat tlak čerpadla. Já měl po koupi problém s nádržemi na naftu, že ventily byli zalepené zrosolovatélou naftou, jak loď dlouho v teple stála....a odcházelo čerpadlo. Až když jsem to odhalil ....a že mi to mockrát chcíplo, když se to nejmíň hodilo....tak jsem si vyrobil nové ventily a bylo po problému. Než se s tím vydáte na cestu do Evropy, tak pojezděte rok v Karibiku. Je to jistější a je tam krásně. Zjistíš limity lodé, naučíš se s plachtami. V případě problémů s motorem doporučuji servis na Kubě....ne v USA neb to jsou "censored" drahý. V Havaně (tam mi zas vykradli loď ) jsou kluci šikovní. Nákupy hardware doporučuji v USA (hodně v bazarech) i antifouling. Pokud máš dotazy, tak jsem na mailu vrba.ocean@gmail.com. případně pošli nějaké fotky. ....jsem zvědavý a hodně mi řeknou.
Šťastnou plavbu.
Zdraví Pavel.
Willow
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: sob led 07, 2017 9:28 pm
Reputace: 0

Re: 1981 Aqua-Craft 45 Bruce Roberts Ketch

Příspěvekod Willow » úte pro 05, 2023 8:12 pm

Ahoj...ještě jednou. Inzerát i s fotkami jsem našel. Za ty peníze nic lepšího nekoupíš. Je to krásná loď. Za 20 000 si plácnete. Bude na ní trocha práce....je uvnitř omšelá časem, ale to je řešitelné. Pokud mohu doporučit....nespěchej z USA, tam všechno potřebné koupíš a všude jinde v Karibiku je to už jen dražší. Jen např.sedací soupravu jsem si nechal na zakázku dělat v Mexiku. V USA jsem kupoval plachty, dinginu......ostatní servisáci v Karibiku to stejně tahají z USA. Zkontroluj pořadné stěžně, uchycení kormidla (občas to na laminátkách vyhnije ....pouzdro v laminátu) a hřídel. Ideálně, pokud tam je standardní zapouzdření, které lze dotahovat/měnit. Já tam mél hitech, keramické, a stálo za starou belu.
Budeš si muset koupit nářadí v palcích atp......Já měl motor se šrouby v ISO v mm a zbytek bylo v US normě. ....měl jsem v tom hokej. Problém bývá převodovka....na to je odborník Míra Račan....a neboj se pří zkušební plavbě dát pořádný otáčky a zajdi se podívat k motoru. ....zkontrolovat, zda Ti tam neteče ( mně teklo při otáčkách nad 2 300, zkotrolovat vibrace (silentbloky) převodovku. Všechno je opravitelné jen to stojí peníze.
Neznám správné názvosloví, nejsem kovaný yachtař (spíš námořník cestovatel), ale strávil jsem na té lodi pár let a tak člověk toho spousty řešil. Každá loď má nějaký neuralgický bod....u mne to byla lednička. Problém jsem měl s odpadem ze dřezu, protože byl pod vodoryskou a musel jsem přečerpávat odpad přes nádržku/septik, kde se po mytí nádobí usazoval tuk..... a stále se ro muselo hlídat a čistit. Později už jsme vše myli v kbelíku.
Dohodni si s prodejcem po mailu přesný plán prodeje...Nejprve prohlídka na suchu, pak to hodíte na vodu (kdo bude platit jeřáb) a pak jsem si vyjednal i plavbu pod plachtami. Počítej, že do té lodi budeš muset ještě hodně investovat. Výhodou koupě lodě v USA, že jsou ty lodě obvykle skvěle vybavené.
Já bych dnes už upřednostňoval minimální přistrojové vybavení. V podstatě Ti stačí AIS, tablet s navigací , anenometr , ale máš tam dvé kotvy, což je prima (neviděl jsem vrátek.....ruční nebrat), závěs.motor, , dinginu, vesty, záchraný ostrůvek (nejspíš propadlá expirace -přebalení kolem 1000USD dle velikosti).
Výhodou této lodi je, že při plavbě nestříká do kokpitu.....vždy v suchu. Nevýhodou je, že se strašně špatně tahají na palubu ulovené ryby. Zjisti si, pokud nevýš, co je ciguatéra a jak se jí vyhnout. Mají to v Karibu všude. Nejvíc ryb jsem nalovil okolo Kuby a pak v Kolumbii a Panamě.
Popřemýšlej o větrném kormidle. Stojí ....tušim kanadské....cca 10 000USD, ale byl to miláček....pro dlouhé plavby v sóle nezbytnost. Dokázalo to uřídit a takto velkou loďku.
novacek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 01, 2019 6:09 pm
Reputace: 0

Re: 1981 Aqua-Craft 45 Bruce Roberts Ketch

Příspěvekod novacek » úte pro 05, 2023 9:06 pm

Willow: Pavle, dakujem za vycerpavajuci opis, presne toto my moc chybalo. a ano, aj mna odradza ten maly kokpit :hmm: sme velka rodina a tie 2 kajuty a 4 lôžka nam moc nepasuju :roll: takze aj preto som na vazkach ze ci na nu ist pozriet alebo nie. transatlaticke plavby v plane zatal nemam a ani antarktidu (je to laminatka) akurat ju dostat do europy a hotovo, ale zase je minus ten priestor vnutri :( tlak cerpadla myslis dopravneho? co taha naftu z nadrzi? ano Miru Racana "poznam" z utubu aj ze snehurkou :D tak keby sa rozhodnem na nu ist pozret tak urcite napisem do emailu a budem otravovat a vyzvidat :) zatial dakujem, moc my to pomohlo.
Willow
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: sob led 07, 2017 9:28 pm
Reputace: 0

Re: 1981 Aqua-Craft 45 Bruce Roberts Ketch

Příspěvekod Willow » stř pro 06, 2023 2:20 pm

....tlak čerpadla jsem myslel na watermakeru..
novacek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 01, 2019 6:09 pm
Reputace: 0

Re: 1981 Aqua-Craft 45 Bruce Roberts Ketch

Příspěvekod novacek » stř pro 06, 2023 5:23 pm

dobre, uvidim co mi odpisu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti