katamarán nebo plachetnice - VYŘEŠENO :-)

Tipy a návody k výběru lodě. Zkušenosti druhých s výběrem lodě.

Moderátoři: Pepa, david, smike, vilma

co zvolit

otevřenou okruhovku
6
46%
plážový katamarán
7
54%
 
Celkem hlasů: 13
Uživatelský avatar
karf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 301
Registrován: pon říj 26, 2009 1:00 am
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

katamarán nebo plachetnice - VYŘEŠENO :-)

Příspěvekod karf » pon kvě 03, 2010 12:55 am

Ahoj
Už hezkou řádku let mě láká cokoliv co plave a asi tak rok cokoliv co pohání vítr :good: . Na podzim jsem náhodou narazil na trochu zanedbanou betonovou lodičku 8) a tak mě napadlo jí z těch kopřiv vytáhnout a opravit. Protože o tom všem ale mnoho nevím, tak jsem od toho prozatím upustil :whist: a začal jsem "slevovat" z plovoucí chaty na něco menšího, ovladatelnějšího, hotového...

Mám tedy takový ďábelský plán, že si udělám radost buď otevřenou plachetničkou na způsob finna, fireballu nebo 420, 470...? Prostě něco menšího otevřeného, co snadno připojím za auto (octavia) a sám nebo ve dvou lidech hodím do vody.
A nebo si radost udělám plážovým katamaránem - Hobie Cat 16, Prindle,...koukal jsem i na minicat skládací, ale za ty peníze...

Poraďte prosím, která volba je pro začátečníka lepší.
díky moc
Jakub
Naposledy upravil(a) karf dne pon črc 12, 2010 1:36 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
karak
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 63
Registrován: úte čer 12, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod karak » pon kvě 03, 2010 11:03 am

Ahoj, tyto uvahy jsem take mel asi pred 3 roky.
Musis pri tom zvazit: 1.kdo s tebou bude jezdit - holky moc nemusi naklony, odstrikujici vodu a pod., 2. mas kde lod na suchu skladovat, 3. jak bude dlouho trvat nez lod kazdy den vystrojis. 4. ne vzdy mas kde spustit lod na vodu a pak pobliz parkovat. Na lodich, ktere mas ve vyberu jde spise jezdit kvuli pocasi jen kdyz je teplo ( pocitej, ze to zenu nebude bavit v zime a vetru na vode).
Ja jsem se nakonec rozhodl pro lod cca 5,5m s malou kajutou, kotveni pres celou sezonu na bojce ( cena za kotveni velmi dobra - mohu poradit). Prijedu na breh, vezmu batuzek a za 10 min. vyrazim. Nedovedu si predstavit kazdy den spusteni lode, vztycovani stezne apod.
Uživatelský avatar
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 343
Registrován: ned čer 01, 2008 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: Dětmarovice

Příspěvekod Rumex » pon kvě 03, 2010 11:14 am

Zdarec,
říkáš betónovka, nějaké bližší info by k ní nebylo?
V poslední době taky po něčem koukám i když spíše informativně, ale člověk nikdy neví co příjde.
Díky
Uživatelský avatar
karf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 301
Registrován: pon říj 26, 2009 1:00 am
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod karf » pon kvě 03, 2010 1:25 pm

karak:
předpokládám, že bych loď mohl nechávat na břehu třeba v nějakém klubu za menší peníz a odpoledne nebo o víkendu jen přijet, šoupnout jí do vody a jet...jsem od strakonic tak myslím lipno nebo spíš orlík (mam to blíž)
proto bych rán něco co zvládnu sám a když bude mít přítelkyně nebo někdo z rodiny (taťka, strejda) chuť tak bude místo kosatníka volné :-)
protože jsem úplný začátečník tak si myslím, že takováhle jednoduchá lehká a "levná" (představuju si 20-50 tisíc +-) loď bude ideální na krátký ježdění
myslím, že s nějakou malou plachetničkou nebo tím katamaránem by se dalo jezdit i na větším rybníku. Milavy třeba

Rumex: asi 9.5m dlouhý cca 10tun vážící trup. ponor prý 1.8metru. je k tomu rovnaný stěžeň a vetché plachty. vnitřek je vybydlený a polorozebraný, motor šel zpět do traktoru...cena prý za odvoz ale vlek bych chtěl zpět pro kamaráda sběratele.
Uživatelský avatar
indianajones
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 207
Registrován: sob led 12, 2008 1:00 am
Reputace: 7
Bydliště: Slovensko

Příspěvekod indianajones » pon kvě 03, 2010 3:08 pm

ahoj, z tvojho zoznamu by som urcite volil 420, aj ked jazdit na tom sam nie je to prave orechove. je to velmi zabavna a hrava lodicka. 470 je pre teba ako zaciatocnika zbytocne velka. finn je tazky a pre dvoch to nie je. fireball mne osobne pride ako technicky zastaraly a nie je taky hravy ako 420. hobie cat je narocnejsi na prepravu, rychle zlozenie a pri slabom vetre je to nuda. ak by si nakoniec hladal jednoposadkovu lod, tak ber laser. ten je na rychle zlozenie uplne idealny. nie nadarmo sa mu hovori JEDNOPROVAZOFKA. :)
Uživatelský avatar
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1379
Registrován: ned úno 01, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » pon kvě 03, 2010 3:11 pm

Nicméne 420 není úplně pro začátečníka a závěsný trapéz se tam móc hodí. Je to mrška rychlá, vratká a přeplachtěná.
Uživatelský avatar
karf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 301
Registrován: pon říj 26, 2009 1:00 am
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod karf » pon kvě 03, 2010 4:23 pm

k tomu katamaránu mě to táhne asi víc. sice s ním bude na místě víc práce (váží kolem 130-160kg) a stěžeň je vyšší. navíc na něj asi bude potřeba VMP :? ale přece jen bude takovej prostornější a na trampolíně se dá spíš lenošit než na plachetce.

když plachetku převrhnu tak plave? má nějaké uzavřené vzduchové komory?

je možný tyhle malé loďky parkovat u orlíku nebo lipna? v přístavech a podobně?
Uživatelský avatar
shooter
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 392
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Pilsen(urqell)

Příspěvekod shooter » pon kvě 03, 2010 4:29 pm

Byl jsem na tom opdobně
Jezdil jsem většinou sám takže jsem koupil finna protože 420 nebo FD,FB...... nejsou v jednom když fouká ovladatelný.Je dobrý přijet z práce olíznout prst zjistit že je dost větru tak tradá na vodu sám tam sám ven finn je jednoduchej nastrojit cca 0,5 hodiny.Nenapsal jsi svoje rozměry :D míry a váhy....... ne že bych byl zvědavej nebo volil miss ale s 50 kilo se s finnem budeš akorát trápil optimum je 80 +.Jenže u mně to dopadlo tak že přítelkyně je´´částečně marinizovaná´´ takže jsem koupil malinkou kajutovku a finn pujde do světa.jenže s kajutovkou by se za mnou na milavách kvúli ponoru asi prášilo :lol: takže to pořádně zvaž
Šutrák
Uživatelský avatar
karf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 301
Registrován: pon říj 26, 2009 1:00 am
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod karf » pon kvě 03, 2010 5:21 pm

shooter: no míry mam na miss jako dělaný 175 na výšku a 75kg bez náplní :D přítelkyně má necelých 50kg :?

teď je tu inzerát třeba
Uživatelský avatar
indianajones
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 207
Registrován: sob led 12, 2008 1:00 am
Reputace: 7
Bydliště: Slovensko

Příspěvekod indianajones » pon kvě 03, 2010 5:22 pm

vsetky okruhove plachetnice plavaju aj ked ich prevratis. vacsina ma vzduchove komory a ine maju nafukovacie vaky. mas skoro rovnake proporcie ako ja. jazdil som aj na finne, ale bola to cista posilnovna. na tu 420 to mate spolu s priatelkou v pohode. ak ta to viac taha ku katamaranu a nevadia ti problemy s prevozom, vmp, skladovanim atd, tak kludne do neho chod. pri najhorsom zistis, ze to nie je ono a predas to
Uživatelský avatar
JM
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 16
Registrován: stř úno 21, 2007 1:00 am
Reputace: 3
Bydliště: Lipno nad Vltavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JM » úte kvě 04, 2010 8:18 am

Ahoj, jako další variantu ke zvážení můžu doporučit bezúdržbovou plachetnici RS Q´ba, kterou není problém si na Lipně vyzkoušet. <br>Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 343
Registrován: ned čer 01, 2008 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: Dětmarovice

Příspěvekod Rumex » úte kvě 04, 2010 9:45 am

Zdarec ,
nevím kolik máš praxe v jachtění, ale dají se půjčit jak katamarány tak otevřená plachetnice, či malá kajutovka, asi bych si půjčil postupně všechny a poté se rozhodl kterou si vyberu. :?
Mezitím zjistíš jak je na tom drahá polovička ve vztahu s vodou a jaké má požadavky ona. :gun:
Nechci se nikoho dotknout, ale mé zkušenosti s ženskýma jsou asi tak, že něco jiného dělají, něco jiného říkají a něco jiného si myslí. :oops:
Těžko se v nich vyznat, ale možná je to obráceně. :hmm:
Uživatelský avatar
karf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 301
Registrován: pon říj 26, 2009 1:00 am
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod karf » úte kvě 04, 2010 9:56 am

JM: a to je docela zajimavý. i pro dva by to bylo. ale je to přece jen nová loďka za 100000 jestli počítam dobře. každopádně to vyzkoušení by bylo supr. ty s tou lodičkou máš zkušenosti?

Rumex: no tak je mi jasný že "to bude na lodi moc foukat tak já budu radši na břehu pít kafíčko, jo" :D
zkušenosti s jachtěním teda nemám, ale od všeho bych rád zkusil
Uživatelský avatar
karak
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 63
Registrován: úte čer 12, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod karak » úte kvě 04, 2010 10:04 am

Ahoj, mohu potvrdit slova Rumexe, ze tvou partnerku zrejme nebude bavit jachting jako tebe ( vyjimky ale existuji).
Kdyz jsem zjistoval situaci kotveni na Lipne, tak katamarany meli na brehu u p. C. Caise, Modra laguna, Hrdonov.
Uživatelský avatar
JM
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 16
Registrován: stř úno 21, 2007 1:00 am
Reputace: 3
Bydliště: Lipno nad Vltavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JM » úte kvě 04, 2010 11:21 am

Cena nové lodě s DPH je kolem 80tisíc. RS Q´ba z druhé ruky se dá pořídit levněji. Např <<<zde>>>. Lodička je to pro začátečníky bezvadná. Vyrobená v Anglii (žádná Čína ;) ). PE bezúdržbový plast. Moderní design. Prostorný kokpit ... Přijeď o víkendu do Loděnice Lipno a můžeš si jí vyzkoušet :) K vidění je tam též RS Tera a RS Vision.
Uživatelský avatar
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1805
Registrován: čtv zář 27, 2007 2:00 am
Reputace: 152
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » úte kvě 04, 2010 12:17 pm

Poraďte prosím, která volba je pro začátečníka lepší.


Moje rada je zcela subjektivní, zato podepřená relativně čerstvou zkušeností začátečníka, kterým jsem před pěti lety také byl:

nevěř žádným radám. Všechny lodě, o kterých se tu píše, jsou sportovní nářadí vhodné pro provazochodce, pokrývače a jiné osoby, i nichž přejemnělý cit pro rovnováhu je podmínkou přežití. Vyznačují se především labilitou, absencí prostoru pod ráhnem a análními kolíky velmi nevlídných tvarů, čouhajícími ze všech míst, na která dosedáš. Ženská, jejíž pud sebezáchovy nebyl otupen systematickým tréninkem od útlého dětství, na to vleze jednou, tatík na to nevleze vůbec s prohlášením, že není hadí muž, aby se do toho dokázal poskládat.

:good: :bleble: :good:

Myslím, že rozumná loď pro začátečníka je asi tak Pirát nebo nějaká podobná vandrjola, ochotná odpustit většinu začátečnických chyb a dostatečně velká, aby se do ní dva štíhlí a skromní vešli.
Uživatelský avatar
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 343
Registrován: ned čer 01, 2008 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: Dětmarovice

Příspěvekod Rumex » úte kvě 04, 2010 12:47 pm

Svatá pravda velebnosti, na co nepříjde člověk sám, vždy si bude něco vyčítat, že to mohl udělat jinak.
Musíš sám vědět, co chceš, možná by pomohli body 1 až xxx, co vlastně od jachtění čekáš.
Osobně bych volil kajutovku, abych na ní mohl trávit víkendy i když mi v sobotu sprchne mám se kde schovat a udělat si kafe, ale zároveň takovou která se dá vozit za osobákem.
p.s.: někomu chutná svíčková, jinému kolínka.
Uživatelský avatar
karf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 301
Registrován: pon říj 26, 2009 1:00 am
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod karf » úte kvě 04, 2010 1:32 pm

Felix: anální kolíky jsou právě v menší míře na tý měkký trampolíně :whist: a když ani to nebude vadit tak přítelkyni pověsím na trapéz :D

Rumex: očekávání? zábava, sport, odreagování? třeba odpoledne po práci skočit na motorku, dojet k rybníku, přeskočit na lodičku a se soumrakem zase zpět. na víkendový lenošení na jachtě se zatím necítím a kafe stejně nepiju :) tak budu doufat v civilizaci a cukrárnu u břehu.
jako teda když jsem napodzim o tý betonový 9metrovce přemýšlel, tak by se mi i líbilo mít takovou velkou chatu ale jak jsem psal. když mě to bude bavit tak se s malou plachetničkou/katamaránem naučím jezdit a omrknu prostředí abych věděl do čeho jdu a pak pořídím něco s tou kajutou.
zatím trénuju v sail simulátoru 5 :D

jak tak koukám na výsledek hlasování 3:3 tak si asi dokoupím aktualizaci, ve který jsou i katamarány včetně hobiecat 16ky :good:
Uživatelský avatar
Rumex
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 343
Registrován: ned čer 01, 2008 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: Dětmarovice

Příspěvekod Rumex » úte kvě 04, 2010 1:49 pm

kávu nepiješ + motorka + energie v životě = katamaran :good:

FZS
Uživatelský avatar
karak
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 63
Registrován: úte čer 12, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod karak » úte kvě 04, 2010 2:15 pm

karf píše: odpoledne po práci skočit na motorku, dojet k rybníku, přeskočit na lodičku a se soumrakem zase zpět


Mas pekne predstavy, na Strakonicku me pobliz napada pouze Hnacovsky rybnik ( neni misto v lodenici) a pak jen Lipno a Orlik. Nevim do kolika pracujes a jak se muzes uvolnit, ale na Lipno pocitam cestu 1 hod. (v 11 hod. zjistis ze zacina foukat, v 14 hod.skoncis v praci , v 15 hod na brehu, v 15,30hod vyjizdis a nez se dostanes na otevrenou vodu je 16,30 hod. a v 17 hod. konci vitr - v tom lepsim pripade). V so+ne nemusi byt dobre pocasi a tak se sezona, kdy je pekny vitr a neni zima, sviti slunce ( pro pritelkyni-aby ji to bavilo) smrskne na par dni v roce. V zari zjistis, ze jsi si moc nazajezdil.
Kdyz pojedes nekdy pres Horazdovice, muzes se zastavit dat rec, muj tel:606881583
Uživatelský avatar
vladaz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 53
Registrován: sob črc 26, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: u Kladna

Příspěvekod vladaz » úte kvě 04, 2010 9:01 pm

Prosím Tě, jen pro zajímavost, kde jsi na ten beton narazil? Taky na strakonicku?
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1416
Registrován: stř pro 26, 2007 1:00 am
Reputace: 33

Příspěvekod marks » stř kvě 05, 2010 12:26 am

Karfe jestli je to na tom simulátoru tak jednoduchý, tak do toho dokoupení verze katamarán určitě jdi. Jelikož jsem ve tvé specifikaci nenašel kolik máš upluto na plachty reálně ( pokud jsem špatně četl omlouvám se ) přihodím svůj návrh pro někoho kdo to zblízka ani neviděl.
Žádnou, Buď něco nastudovat o plachtění a půjčit si cokoliv, nebo plout s někým kdo už něco uplul, nejlépe co nejvíc ve v co nejrůznějších podmínkách. Pokud pak budeš stále chtít kupovat, buď nastudovat něco o lodích a půjčit si druhý druh z uvedených, nebo plout s někým kdo už plul na různých typech, nelépe co nejvíc typech v různých podmínkách. Obojí se dá spojit, což je podstatné zrychlení, ale když budeš dobře číst, nebo narazíš na ty správné učitele, zjistíš, že právě o zrychlování a usnadňování si života plachtění není.
Osobně jsem pro loď než pro katamarán, těším se až si zkusím piráta zvrhnout a opět postavit, tato zkušenost se mi zdá v celku důležitá, přesto je to jen můj názor a třeba ho poté změním. Každopádně vím, že vlastnit loď je starost i u bezúdržbových lodí a jachting je sice dřina, ale prudce návyková, bez nutnosti požadovat víc než dobrý vítr do plachet a aspoň stopu vody pod kýlem. Přeju hodně štěstí ve výběru, při rozhodování o dlouhodobé budoucnosti a přístupu k ní.
Uživatelský avatar
vlastovka
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 18
Registrován: čtv lis 05, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Zastávka

Příspěvekod vlastovka » stř kvě 05, 2010 9:25 am

Souhlasim s Felixem a Marksem, s zenou jsme obcas jezdili na surfech a parkrat jsme byli v HR, IT na kajutovce.
Potom prislo rozhodnuti, ze poridime starsi nebo rozestavenou vlastni a tak se stalo. Poridili jsme starsi kylovou kajutovku cca 7m v zapocate rekonstruci, diky tomu a nasim malym zkusenostem, nebyly nektere vady videt a nase drobne dokoncovaci upravy presli do velke rekonstrukce, pozdeji jsme prisli o stodolu a to plachtovani je des, tak jsme to zabalili a odlozili.
Ve volnych chvilkach nas to stejne tahlo k vode a tak jsem vytahl starickou Evropu. Pro dva nic moc, ale dalo se.
Prislo dalsi rozhodnuti a vloni jsme koupili jeteho laminatoveho Vauriena, byl tak nejak vystrojeny a mohl hned na vodu a u ni zustat. Od konce prazdnin do podzimu, byl na Novych Mlynech III a bylo to super, kdyz to slo a foukalo, tak za hodku jsme byly na vode.
Letos budeme mit hodne malo casu a chtelo by to trochu poladit takelaz, taky bysme radi poridili spinaker, no uvidime. Mozna zkusime Prigl, kdyz uz je napusteny, je bliz, ale horsi vitr.
A proc jsem to psal, protoze jsme prisli na to, ze do nasich podminek a s nasimi mizernymi skusenostmi je Vaurien asi to nejlepsi co jsme poridili. Toleruje nase chyby, je maly a pritom dost uveze (bylo nas na nem 5 a v poho), kdyz na zapotrebi, tak ho i ve dvou poponesem (zena ma 53kg), tim ze je "maly" je i skladny a lehce prepravitelny.
Na Mlynech se loni nekdo objevil s nejakym katem, pry se jednou svezl a uz ani nevim jestli se vratil sam a nebo ho dotahli, pak tam stal a nikdo na nem nejezdil.
Ja si myslim, ze kat neni na pohodove pojezdeni a ne kazda okruhovka.


Mejtese
Vlastovka
Uživatelský avatar
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1805
Registrován: čtv zář 27, 2007 2:00 am
Reputace: 152
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » stř kvě 05, 2010 10:33 am

Vidíš, Vaurien... to by mohla být dobrá volba pro začátečníka. Viděl jsem ho i předělaného na kajutovku. No, kajutovku... psí boudu na tom měli, ale vypadalo to docela mravně, dva se v tom vyspali a vešel se tam všechen binec, který na dva dny potřebuješ s sebou.
Uživatelský avatar
indianajones
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 207
Registrován: sob led 12, 2008 1:00 am
Reputace: 7
Bydliště: Slovensko

Příspěvekod indianajones » stř kvě 05, 2010 2:52 pm

ak by si k tvojmu vyberu lode pridal aj vaurien, tak je to vyborna volba. nenarocna okruhovka. v podstate je to vacsi cadet. nema trapez, takze pre partnerku je to jednoduchsie. pre zaciatocnika idealny.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti