Stránka 1 z 1

První zkušenosti ze Švédska

Napsal: čtv úno 04, 2016 9:56 pm
od smirad
Rád bych se s Vámi podělil o naše první zkušenosti z plachtění ve Švédsku. Začali jsme trochu netradičně, a to nákupem lodi bez předchozích zkušeností. Loď jsme koupili na podzim 2014, jelikož máme ve Švédsku určité zázemí( rodina přítelkyně) a tedy i nějaké zkušenosti s místními poměry nebyl problém domluvit parkování lodě u bývalého majitele. Celou zimu jsme se intenzívně vzdělávali, na jaře také prakticky( velké poděkování úžasnému panu kapitánovi z Bohumína.)

Jak již na tomto fóru zaznělo, ve Švédsku na malé lodě nepotřebujete oprávnění ani se nikde neregistrují, max. si můžete sjednat pojištění. Jak se ukázalo, největší problém byl dostat naší maličkou 18 ft loď Stortriss na vodu, byť se nacházela doslova několik set metrů od zálivu,ve kterém je také slip pro menší lodě. I prosté naložení a převezení vycházelo velmi draho, kdo někdy poptával nějakou službu v Skandinavií jistě dá za pravdu, hodinová mzda 500 sek je základ. Nakonec jsme za zhruba stejné peníze sehnali autodopravce, který loď na manipulačním vozíku natáhnul na korbu a zavezl 150 km na sever do našeho domovského přístavu Sikeå. Původně jsme plánovali loď dotlačit do vody na manipuláku místním provizorním slipem, určeným spíše pro malé motorové lodě. Místni hafenmajster pro toto neměl větší pochopení, nastartoval obří bagr a loď nám na vodu převezl, bez jakýchkoliv řečí,v 10 večer a s úsměvem. Jistě ho potěšila darovaná čokoláda a na otázku ohledně poplatku pouze mávnul rukou. Nebudu Vás napínat, za místo v přístavu, jeřáb do vody v červnu a ven v záři jsme platili 500sek, cca 1500 kč;-) zázemí takové normální,sprcha, záchod, kuchyň, sauna..momentálně loď čeká na sezónu pod plachtou na břehu, tak jaksi zdarma. Poradili nám ať se staneme členy klubu, údajně bude i sleva. :-)

Mentalitu místních mohu krásně ilustrovat na příkladu hned prvního dne, nejenže nebyl problém loď večer hodit na vodu, také nám místní pomáhali oživit starý evinrude 6 hp, který sice nakonec naskočil a jel, ale po několika desítkách metrů si to uprostřed zálivu rozmyslel..přišly na řadu pádla, ale ani to místním nebylo po chuti, naskočili na pontón sestavený z několika sudů, nakopli starý dvoutakt a těch několik metrů nás dotáhli. Obecný přístup je: máte problém? Žádný problém! Podotýkám, jedná se o liduprázdnou krajinu 600 km na sever od Stockholm.

Bohužel jsme nekoupili motor od původního majitele lodi, chyběly nám finance, a tak se později dokupovalo starý Evinrude 6 hp od velmi starého pána. Tentokrát však důvěra nebyla úplně na místě, ukázalo se, že motor má špatné tlaky. Naštěstí místní servismani mají soudnost a provedli pouze diagnostiku a naúčtovali si 12 minut práce. Nevídané. Také nám poradili, ať si zajedeme k místnímu dědečkovi. Motor jsem tedy rozebral, vyčistil a vypravil se na jih. Cesta ve dvou na skůtru s části motoru na zádech, no prostě romantika. Po příjezdu na místo mne šokovala velká hala plná motoru k opravě, dílu a 80- ti letého dědy a jeho ženy. Povedlo se nám nakoupit veškeré těsnění a díly potřebné k opravě 20 let starého stroje, uprostřed lesů, hezkých pár kilometrů od civilizace. Z časových důvodu k montáži ve Švédsku nedošlo, takže motor teď tiše čeká v Čechách v garáži na svůj druhý život. O situaci s motorem jsme věděli, z Čech jsme si s sebou proto vezli elektromotor. Bohužel ten nám aerolinky poslaly někam do světa spolu se spacáky a stanem, takže naše první pokusy o vyplutí probíhaly opět s pomocí pádel. První stavění plachet, poprvé na vlnách, první refování, poprvé navigace...samá radost. Postupem času jsme nabírali zkušenosti, počasípraví ideální a tak se povedlo v rámci pobřežní plavby urazit několik mil, zakotvit u ostrova, strávit tam noc a druhý den se v mírném větru dostat zpět. Pro místní jsme byli velká atrakce, jako jediní bez motoru, tedy praví jachtaři. Kdyba tak tušili jak moc jsme zelení..

Už se velmi těšíme na květen, myslím že na několik příštích letmáme o zábavu vystaráno. V tomto roce máme v plánu doplout cca 60 mil podél pobřeží na ostrov Holmon( nejslunečnější místo ve Švédsku) a zpět, tentokrát pro jistotu již se zgenerálkovaným motorem. Obrovskou výhodou Švédska je členité a zajímavé pobřeží, pokud se chcete vyhnout vysokým cenám a zástupům lidí vřele doporučuji, vypravte se na sever, mimo hlavní sezónu tady potkáte pouze místňáky a komáry. Samozřejmě palivo i ceny v obchodech jsou vyšší než u nás, ale takhle levné kotvení snad nebudu mít ani na Těrlické přehradě, a to ji mám kousek od domu. Ceny lodí ani nekomentuji, stačí se podívat na blocket.se . Tady prostě plachtí nebo se aspoň plaví skoro každý.

P.S. Pokud by se někdo chtěl vypravit s námi, v tomto roce určitě pojedeme víckrát, na místo se lze letecky i autem dopravit pod 5 tis. Kč/ osobu, rádi Vás uvidíme. A vůbec nám nebude vadit, když budete mít víc zkušeností s plachtěním než my ;-)

Re: První zkušenosti ze Švédska

Napsal: čtv úno 04, 2016 10:57 pm
od lynx
Tomu říkám správný začátek jachtingu!
Přeju hodně uplutých mil a spoustu krásných zážitků!
:)

Re: První zkušenosti ze Švédska

Napsal: pát úno 05, 2016 1:39 am
od smirad
Díky! Místy těch zážitků bylo najednou až až, zvlášť když člověk ví houby jak se staví stěže, nemá se koho zeptat, neví a co dělat když to začne houpat a foukat a má zodpovědnost za další osobu, ale už se nemůžu dočkat! Budu si muset pořídit nějakého finna na lítání po Těrlicku a Žermankách na zimu, zatím to nehoří, není voda

Re: První zkušenosti ze Švédska

Napsal: pát úno 05, 2016 10:26 am
od Libor
Heleme se jak se ta česká flotila ve Švédsku rozrůstá... ;)

Taky tam pojedu letos několikrát. Písni termín až pojedeš a případně kde se budeš pohybovat.

My kotvíme nedaleko Vaxholmu.

Re: První zkušenosti ze Švédska

Napsal: pát úno 05, 2016 12:53 pm
od smirad
Jak to tam vypada cenove za kotvení? Na severu to je za facku, ale zas daleko, do okolí Stockholmu bych mohl lítat každý druhý týden za pár šupů z Katowic ;-) určitě dám vědět, taky se ozvi, zvlášť kdybys měl místo na lodi, fakt potřebujeme někde nabrat zkušenosti.

Re: První zkušenosti ze Švédska

Napsal: pát úno 05, 2016 1:10 pm
od Libor
Jaké myslíš ceny?

Na ostrovech se nic neplatí. Pouze pokud zapluješ do nějaké maríny. Těch moc není. Myslím těch komerčních, klubových je plno, ale tam zase nemají mola pro hosty.

Ceny najdeš na webu.


Říká se že jedna z nejdražších je ve Stockholmu Vasa, u muzea. Před lety jsem tam za noc platil 25 Éček. Většinou drží 2 ceny. Do 12m a nad 12m.
Aktuální ceník najdeš zde:
http://www.wasahamnen.se/next.html

OVERNIGHT
Vessels up to 12 meters
SEK 350:-
per 24 hours
OVERNIGHT
Vessels exceeding 12 meters
SEK 650:-
per 24 hours
SHORT STAY
Vessels up to 12 meters
SEK 200:-
max 6 hours
SHORT STAY
Vessels exceeding 12 meters
SEK 350:-
max 6 hours
ELECTRICITY
SEK 50:-
per 24 hours

Vidím, že podražili. 350SEK je už nějakých 1000Kč a to bude v maríně 38-40 Éček.

Aktuální poměry bude znát Svoboďák, byl tam v létě.

My tam plujeme jen když chceme vidět centrum, muzea apod. Pak je to podstatně levnější, než nejlevnější hotel a jseš přímo v centru.

Až vypíšou termíny pro jeřáb tak přijedeme dát loď na vodu. Asi koncem května, zač. června. To už je přes den teplo.

Zdržíme se kolem týdne, tak by byl čas něco zkusit. Ale přijdeš na to sám, pokud už něco pluješ, zkušenosti nabereš na to tata.

Za kolik to lítá z Katowic?

Re: První zkušenosti ze Švédska

Napsal: pát úno 05, 2016 1:34 pm
od smirad
Da se letet za 500 kdyz se to koupi s predstihem, my jsme loni chytli akci 1+1 letenka zdarma. Jinak letame z Prahy nebo z Krakova se Sas nebo Norwegian s prestupem na Arlande do Umeå, ale to je potreba kupovat hodne dopredu aby se to vylatilo. V sezone nechavate lod na bojce u ostrova bez placeni nebo jak to resite? Se zkusenostma je mi to jasne, chce to praxi, ale kolikrat je lepsi jednou videt a pak napodobit nez objevovat Ameriku.

Re: První zkušenosti ze Švédska

Napsal: pát úno 05, 2016 1:52 pm
od Libor
Z Prahy líta Norwegian a ČSA. Oba kolem 3000,-

Na ty katowice se musím podívat.

Na bójce to není jen tak. To bys musel mít souhlas vlastníka, pozemku/vody.

Já platím místo v maríně Sabyvikens, letní i zimní.

http://www.marinan.eu/

Re: První zkušenosti ze Švédska

Napsal: pát úno 05, 2016 2:07 pm
od MalyBob
Libore, z KTW lítá wizzair.com na Skavsta, z KRK Ryanair taky na Skavsta. Ale je to 100 km SW od Stockholmu, jde o to, kde máš loďku ;) Obě polská letiště v pohodě, vč.parkování.

Re: První zkušenosti ze Švédska

Napsal: pát úno 05, 2016 2:22 pm
od Libor
To je daleko :(

Potřebuji na Arlandu.

Marína je cca na půl cesty mezi centrem a Vaxholmem.
https://www.google.cz/maps/place/S%C3%A ... 610ea817f8

Re: První zkušenosti ze Švédska

Napsal: pát úno 05, 2016 2:29 pm
od MalyBob
Tak pak jedině norwegian z KRK, ale ten ti lítá i z PRG :) . Nebo sý-es-ej, dokud lítají...

Re: První zkušenosti ze Švédska

Napsal: sob úno 06, 2016 6:52 pm
od Pavel-Sulc
Ahoj Simrad, vítej s loďkou ve Stockholmu.
Švéďáci, založíme Český Yacht Klub Stockholm??
Pozdrav Pavel

Re: První zkušenosti ze Švédska

Napsal: ned úno 07, 2016 12:32 pm
od smirad
Jasne, nejake neformalni sdruzeni by se hodilo, at o sobe vime a muzeme si sdelovat poznatky a v pripade nouze pomoci. Jinak co se tyka litani, da se i za levno z Gdanska, ale to uz znamena cely den v busu( polskibus) nebo 6 hodin pendolinem z Bielska do Gdynie. Je to na dlouhe lokte, ale da se to spojit s navstevou polskych pristavu. Jinak Polaci se sdruzuji na forum.zegluj.net nebo sailforum.p!, ale to jiste vite, pokud by nekdo potreboval pomoct s prekladem-zadny problem ;-)

Re: První zkušenosti ze Švédska

Napsal: pon úno 08, 2016 9:57 am
od topper
to smirad: Ahoj, ten tvůj Stortriss je první generace nebo druhá?

Kdysi jsem zde založil vlákno: viewtopic.php?f=82&t=9308 Tam jsem se ptal, jestli takovou loď u nás někdo vlastní a jaké má s ní praktické zkušenosti. Bylo to bez odezvy, až ty jsi první "vlaštovka"! Takže kdyby ses chtěl podělit o praktické zkušenosti pozitivní i negativní s tímto typem lodi, tak víš kam.

Re: První zkušenosti ze Švédska

Napsal: stř úno 10, 2016 9:58 pm
od smirad
Nase je Mk1, tedy starsi typ s uzsi kabinou. Je to lod vhodna na pobrezni morskou plavbu, v bouri jsem s tim nebyl, ale vlny zvlada perfektne na takovouhle pidilod. Z pristavu se da bez problemu vyjet na padlech, motor v zasade potrebujes jen na nejake vetsi preplavby. Mista v kabine je malo, ale vyspat se tam ve dvou da, vyhodou je maly ponor, na to jak je lod lehka reaguje na poryvy vetru v pohode. Mam verzi s rolovanim hlavni p!achty na bom, netusim, zda se vyrabel i jine. Podle me je to idealni lodicka na nauceni, trosku horsi na prepravu z duvodu kylu, ale samostatne spoustet na vodu se da, jen musi byt dostatecna hloubka. V zivote jsem na nicem jinem neplachtil( krome finna a omegy), takze neumi srovnat,ptej se co by Te zajimalo. Pri nakupu bych dal hodne pozor na stav laminatu, jsou to stare lode, my nasi vzali, protoze byla perfektne osetrena a predchozi majitel se o ni staral. Pokud touzis po takove lodi, zadny problem, do Svedska jezdime pravidelne, muzes se vypravit a tyden-dva s nami a lod privezeme. Pocitej s cenou cca 5-7 tis sek za lod( 15-20 tis kc) a zhruba za 15 tis. Kc ji dostanes do cr pokud pojedes s nami, sam autem cca 20 -30 tis, zalezi kde bude. My jezdime do kraje Vasterbotten, takze klidne vse na vychodnim pobrezi. Kazdopadne za ty penize skvela lodicka, za takove penize koupis v CR jedine necky.

Re: První zkušenosti ze Švédska

Napsal: čtv úno 11, 2016 11:00 am
od topper
to smirad: máš SZ

Re: První zkušenosti ze Švédska

Napsal: čtv úno 11, 2016 1:55 pm
od Pavel-Sulc
Ahoj pratele zitra letim domu do Stockholmu. Pokud neco potrebujete rad pomohu. Ted je vystava lodi ve Stockhomu a s tim spojene slevy. Ahoj Pavel